Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Sondaż: Duda prezydentem. Kandydat PiS zdobył 52 proc. głosów

  Najnowsze

  TVN24Sondaż: Duda prezydentem

  Według ostatecznych wyników sondażowych pracowni Ipsos dla TVN24, TVP1, TVP Info i Polsat kandydat PiS Andrzej Duda wyprzedził prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich.

  Na Andrzeja Dudę głosowało 52 proc. głosujących, a na Bronisława Komorowskiego 48 proc. Błąd statystyczny przy tej metodzie badań wynosi około jednego punktu procentowego dla każdego z kandydatów.

  Według sondażu frekwencja wyniosła 55,5 proc.

  Po pierwszej turze

  W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,76 proc. wyborców. Prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 33,77 proc. znalazł się na drugim miejscu.

  Sondaż exit poll po pierwszej turze wyborów prezydenckich nieznacznie różnił się od oficjalnych wyników. Niemal dokładnie przewidziano wynik Andrzeja Dudy. Zgodnie z badaniem Ipsos kandydat PiS uzyskał 34,8 proc. głosów. W przypadku Bronisława Komorowskiego różnica okazała się nieco większa: sondaż dawał mu 32,2 proc. Oficjalna frekwencja wyniosła 48,96 proc., sondażowa 49,4 proc.

  Oficjalne wyniki w poniedziałek wieczorem

  Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza planuje ogłosić w poniedziałek późnym wieczorem. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich oficjalne wyniki były znane o północy z wtorku na środę.

  Jeśli wstępne wyniki wyborów się potwierdzą, to Andrzej Duda zostanie nowym prezydentem Polski. Zanim to się stanie, Sąd Najwyższy musi rozpatrzyć wszystkie protesty wyborcze i stwierdzić ważność wyborów. Uchwała SN zostanie niezwłocznie przekazana do Sejmu, który publikuje ją w Dzienniku Ustaw - nastąpi to w ciągu siedmiu dni od podjęcia uchwały.

  Przed pięcioma laty ważność wyborów stwierdzono 3 sierpnia, miesiąc po drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym trzy dni później.

  Sondażowe wyniki wyborówTVN24

  tvn24/kło

  Źródło zdjęcia głównego: TVN24