Sondaż: Duda prezydentem. Kandydat PiS zdobył 52 proc. głosów

Najnowsze

TVN24Sondaż: Duda prezydentem

Według ostatecznych wyników sondażowych pracowni Ipsos dla TVN24, TVP1, TVP Info i Polsat kandydat PiS Andrzej Duda wyprzedził prezydenta Bronisława Komorowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Na Andrzeja Dudę głosowało 52 proc. głosujących, a na Bronisława Komorowskiego 48 proc. Błąd statystyczny przy tej metodzie badań wynosi około jednego punktu procentowego dla każdego z kandydatów.

Według sondażu frekwencja wyniosła 55,5 proc.

Po pierwszej turze

W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowało 34,76 proc. wyborców. Prezydent Bronisław Komorowski z wynikiem 33,77 proc. znalazł się na drugim miejscu.

Sondaż exit poll po pierwszej turze wyborów prezydenckich nieznacznie różnił się od oficjalnych wyników. Niemal dokładnie przewidziano wynik Andrzeja Dudy. Zgodnie z badaniem Ipsos kandydat PiS uzyskał 34,8 proc. głosów. W przypadku Bronisława Komorowskiego różnica okazała się nieco większa: sondaż dawał mu 32,2 proc. Oficjalna frekwencja wyniosła 48,96 proc., sondażowa 49,4 proc.

Oficjalne wyniki w poniedziałek wieczorem

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza planuje ogłosić w poniedziałek późnym wieczorem. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich oficjalne wyniki były znane o północy z wtorku na środę.

Jeśli wstępne wyniki wyborów się potwierdzą, to Andrzej Duda zostanie nowym prezydentem Polski. Zanim to się stanie, Sąd Najwyższy musi rozpatrzyć wszystkie protesty wyborcze i stwierdzić ważność wyborów. Uchwała SN zostanie niezwłocznie przekazana do Sejmu, który publikuje ją w Dzienniku Ustaw - nastąpi to w ciągu siedmiu dni od podjęcia uchwały.

Przed pięcioma laty ważność wyborów stwierdzono 3 sierpnia, miesiąc po drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym trzy dni później.

Sondażowe wyniki wyborówTVN24

tvn24/kło

Źródło zdjęcia głównego: TVN24