Solidarna Polska: Pomnik Kuklińskiego w miejscu "czterech śpiących"

Warszawa

archiwum TVN24Pomnik "czterech śpiących"

Solidarna Polska zaapelowała w piątek do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o wyrażenie zgody na wybudowanie w stolicy pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w miejscu zdemontowanego pomnika Braterstwa Broni, nazywanego pomnikiem "czterech śpiących".

Europoseł SP Jacek Kurski powiedział na briefingu przed warszawskim ratuszem, że zdemontowanie pomnika Braterstwa Broni na czas budowy stacji metra to "doskonała okazja, by zdekomunizować plac Wileński, a z drugiej strony upamiętnić pierwszego polskiego oficera w NATO, jakim był pułkownik Ryszard Kukliński".

"Niedorzeczne i niegodne"

- Jest czymś niedorzecznym i niegodnym, że w tym miejscu mieliśmy przez kilkadziesiąt lat po wojnie i przez 24 lata wolnej Polski do czynienia z pomnikiem, który ma jednoznaczną wymowę udokumentowania Armii Czerwonej, która przyniosła na swoich bagnetach do Polski system komunistyczny - mówił polityk SP.

Zdaniem Kurskiego "jest czymś złowieszczym i symbolicznym, że w samym środku placu, przy którym w 1945 r. mieściła się siedziba NKWD, a potem GRU, miejsca kaźni i przesłuchań polskich patriotów, jako dominanta istniał pomnik de facto będący hołdem dla ustroju komunistycznego".

Według Kurskiego "wyrazem sprawiedliwości historycznej" byłoby postawienie na placu Wileńskim pomnika Kuklińskiego, który - jak mówił polityk PiS - "życie własne i swojej rodziny poświęcił na walkę z imperium zła i ułatwienie zwycięstwa Zachodu w zimnej wojnie z Sowietami".

Apel do prezydent

W związku z tym Kurski zaniósł do urzędu apel SP do prezydent Warszawy ws. budowy pomnika Kuklińskiego; zapowiedział, że jeśli spotka się on z pozytywną odpowiedzią Gronkiewicz-Waltz, to SP utworzy komitet budowy pomnika, rozpisze konkurs na projekt i rozpocznie zbiórkę pieniędzy w kraju i za granicą. Dodał, że liczy w tej sprawie szczególnie na Polonię.

Pomnik Braterstwa Broni – monument znajdujący się na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze Północ, w pobliżu skrzyżowania al. Solidarności i ul. Targowej - został odsłonięty 18 listopada 1945 r. Upamiętniał wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej podczas II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny

Był pierwszym pomnikiem wzniesionym w Warszawie po zakończeniu wojny. W listopadzie 2011 r. został tymczasowo zdemontowany w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński.

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

TAK O POMNIKU "CZTERECH ŚPIĄCYCH" MÓWIŁ NIEDAWNO JACEK KURSKI W TVN24:

Fragment programu "Tak jest"
TVN 24

PAP/ran