Solarisy na testach. Jest jedna nowinka

Warszawa

ZTMAutobusy z białą czcionką

1 grudnia na ulice stolicy wyjadą 54 nowe solarisy. To pojazdy firmy Arriva, która wchodzi na warszawski rynek. Przewoźnik rozpoczął właśnie testy nowych wozów. Szykuje się jedna nowinka.

"Pierwszy 12-metrowy autobus Arrivy wyruszył 3 listopada przed południem w debiutancką testową trasę z ulicy Żelaznej do pętli Nowe Włochy. W trakcie podróży pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego rozpoczęli proces certyfikacji pojazdu" – informuje ZTM.

Biała czcionka po raz pierwszy

To pierwszy z nowych autobusów, które od 1 grudnia będą woziły warszawiaków. To łącznie 54 pojazdy, w tym pięć o napędzie hybrydowym. Wszystkie będą wyposażone w klimatyzację, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany z informacją pasażerską, monitoring, biletomaty i tapicerkę o warszawskim wzorze.Nowością jest to, że na zewnętrznych wyświetlaczach elektronicznych zastosowano białą czcionkę. "Dzięki większemu kontrastowi pomiędzy białą czcionką a czarnym tłem, numer linii i kierunek jazdy będą lepiej widoczne dla osób niedowidzących oraz w słoneczne dni – dla wszystkich pasażerów" – wyjaśniają urzędnicy.

Kierowcy tylko na etatach

Dodatkowo kierowcy Arrivy muszą wykazać się znajomością języka polskiego, topografii Warszawy i okolic oraz przepisów porządkowych i taryfowych. Pracownicy musza być również zatrudnieni na umowę o pracę na pełen etat. Takie warunki postawiło miasto organizując przetarg.W ramach podpisanej umowy autobusy Arrivy będą jeździły po stolicy do końca listopada 2024 roku.

ZOBACZ TEŻ: Tak mieszkańcy Ursynowa witali autobus

ran/b

Tak mieszkańcy witali autobus
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl