Sofokles w świecie technologii. Cyborg Ajas i komputer Atena


W Muzeum Powstania Warszawskiego ostatnie przygotowania do sztuki "Ajas Maszyna". - To spektakl poświęcony pytaniu o kryzysy demokracji współczesnej, temu, jak się robi politykę na czyimś wizerunku - powiedziała reżyserka Natalia Korczakowska. Wychodząc od antycznej tragedii, zamierza opowiedzieć także o konsekwencjach postępu technologicznego - bliżej jej do serialu "Black Mirror" niż powstańczej akademii.

Premiera spektaklu teatralnego to zwykle jeden z najciekawszych punktów programu obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum sięga po najciekawsze nazwiska teatralnego świata i daje twórcom pełną swobodę. Dlatego Sala pod Liberatorem staje się rokrocznie areną artystycznych poszukiwań, nieoczywistych tekstów i rozwiązań scenicznych (te ostatnie narzuca nietypowa, nieteatralna przestrzeń). "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego wystawiony przez Krystynę Jandę należy uznać za jednorazowe odstępstwo od tej reguły.

Klimaty z serialu "Black Mirror"

W tym roku muzeum zaprosiło do współpracy Natalię Korczakowską. Reżyserka sięgnęła po dwa teksty: najstarszą zachowaną tragedię Sofoklesa - "Ajas" i jej współczesną interpretację autorstwa Michała Bajera - "Mówca Ajasa". Oba dotyczą konsekwencji przyznania zbroi po Achillesie Odyseuszowi w wyniku sfałszowanych wyborów (należała się ona Ajasowi). Na decyzję sędziów wpływ miała Atena, która w spektaklu Korczakowskiej nie jest boginią, a centralnym komputerem w bazie wojskowej. Ajas zaś to unikalna broń: człowiek-maszyna, wojenny cyborg. Taki zabieg pozwala reżyserce opowiedzieć o nowoczesnej wojnie, także informacyjnej, opartej na nowej technologii. Oraz jej konsekwencjach.

- Żyjemy w rzeczywistości, w której każdy z nas jest jakimś cyborgiem. To klimaty z serialu "Black Mirror", próba przewidzenia, co nowa technologia, traktowana w sposób nieodpowiedzialny, nienadzorowana w odpowiedni sposób, może zrobić z człowiekiem. Okazało się, że jeśli stworzy się maszynę, która ma wewnątrz rozczłonkowaną tożsamość bohatera, to pytania o etykę stają się bardzo aktualne, ciekawsze niż udawanie żołnierza na froncie - tłumaczyła Korczakowska podczas spotkania z dziennikarzami. - Wojna zmierza w zupełnie innym kierunku, nie będzie ludzi na froncie, tylko ludzie obsługujący maszyny albo ludzie, którzy się maszynami stają - zauważyła.

Okrucieństwa "zrzucone" do amfiteatru

Jak przyznała, takie podejście do tematu wydało się jej ciekawsze niż opowieści frontowe. - Historia zapisana u Sofoklesa jest historią uniwersalną i dotyczy każdego bohatera, w każdej wojnie. Umożliwia dialog z pewnymi problemami związanymi z tym, jak się traktuje bohaterów wojennych i co się robi z ich wizerunkami. To wypowiedź artystyczna, a nie próba opowiadania się po którejś ze stron sporu o powstanie warszawskie - wyjaśniała.

Dodała, że drugą płaszczyzną będzie zaplecze konferencji prasowej, którą bogowie zwołują, żeby wytłumaczyć kryzysową sytuację buntującym się ludziom. Z krótkiego fragmentu pokazanego we wtorek wynika, że nie zabraknie tam odniesień do współczesności, szpilek wbitych w środowiska ludzi mediów, kultury czy polityki.

Natalia Korczakowska stwierdziła, że przestrzeń muzealna Sali pod Liberatorem nie ograniczała jej, a przeciwnie - była idealna dla tego spektaklu. - Zagłębiona, amfiteatralna widownia jest niesamowicie ciekawa, bo "zapada się" pod ziemię. Po zdjęciu kurtyny mamy perspektywę greckiego teatru, zanurzonego w przestrzeń. Tam możemy sobie wyobrazić demonstrację tłumu i rzeź na świniach. Zrzucamy tam najokrutniejsze rzeczy, co jest podstawą greckich dramatów, w których okrucieństwa się nie pokazywało - podsumowała Korczakowska.

Premiera "Ajasa Maszyny" odbędzie się o północy z 1 na 2 sierpnia. Potem spektakl zostanie pokazany jeszcze czterokrotnie. Bilety można kupić na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czytaj także o koncercie i płycie "Fogg - pieśniarz Warszawy":

[object Object]
Jan Ołdakowski o FogguTVN24
wideo 2/3

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: MPW

Pozostałe wiadomości

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl