Socjologia Jarosława Kaczyńskiego - nowy przedmiot na UW

Warszawa

TVN24Prezes Jarosław Kaczyński

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego od nowego semestru akademickiego będą mogli uczyć się nowego przedmiotu - socjologii Jarosława Kaczyńskiego. 30-godzinny kurs będzie prowadził profesor Paweł Śpiewak.

"Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny. Warto poznać socjologiczny obraz Polski Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego (i jego formację) jako przedmiot socjologicznej obserwacji" - czytamy w opisie przedmiotu na stronie uczelni. Kurs ma trwać 30 godzin w semestrze (jedne zajęcia w tygodniu), będzie miał charakter nieobowiązkowego seminarium, przeznaczonego dla studentów Instytutu Socjologii UW. Jego uczestnicy mają znaleźć odpowiedź na pytanie - kim jest prezes Prawa i Sprawiedliwości, z jaką wizją świata zdobył i utrzymuje władzę.

Mit smoleński, wysokie poparcie

"Wymaga to sięgnięcia do czasów początku transformacji, jego analizy przyspieszenia i natury konfliktu z dominującymi wówczas formacjami - postkomunistami, Unią Wolności oraz Gazetą Wyborczą" - wskazuje informacja na stronie UW. Studenci przyjrzą się też pomysłowi zbudowania tzw. IV Rzeczpospolitej, promowanemu przez braci Kaczyńskich. Prześledzą wreszcie idee i poglądy, które wykształciły się w Prawie i Sprawiedliwości w kampanii wyborczej 2015 i kolejnych latach.

"Oczywiście musi się pojawić kwestia mitu smoleńskiego" - podkreśla autor opisu przedmiotu. Studenci mają zastanowić się też nad tym, co sprawia, że partia Kaczyńskiego (mimo głosów krytycznych) utrzymuje bardzo wysokie poparcie w sondażach. Na liście obowiązkowych lektur przedmiotu pojawiają się książki autorstwa m.in.: Jadwigi Staniszkis ("Postkomunizm"), Pawła Śpiewaka ("Pamięć po komunizmie"), znana "Historia polityczna Polski 1989-2005" Antoniego Dudka czy "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego" dziennikarza Michała Krzymowskiego. Zajęcia ma poprowadzić profesor Paweł Śpiewak.

- Jarosław Kaczyński jest jedną z osób o bardzo mocnym temperamencie socjologicznym. Ma bardzo silne przekonanie dotyczące zmiany społecznej i charakteru transformacji - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl profesor Śpiewak. Podkreśla, że "nie da się zrozumieć tego, co Kaczyński czyni, nie mając wiedzy o tym, jaką wizję posiada".

- To nie jest polityk, który, tak jak Donald Tusk, działa sytuacyjnie. Ma dosyć konsekwentną i daleko idącą wizję przyszłości społecznej. Wydawało mi się bardzo ciekawe zgłębić to, co ten polityk przedstawia, jakie ma poglądy - dodaje.

ŚPAWEŁ ŚPIEWAK BYŁ GOŚCIEM "FAKTÓW PO FAKTACH"

Prezes czyta "Atlas kotów""Fakty" TVN
wideo 2/4

kw/mś