Śnieżyce w Europie. Odwołane loty z Warszawy

Warszawa

Lotnisko Chopina, FacebookProblemy w Europie dotknęły Okęcie

Z powodu obfitych opadów śniegu w północno-zachodniej Europie z warszawskiego Lotniska Chopina odwołano we wtorek kilkanaście rejsów m.in. do Paryża, Frankfurtu, Rzymu.

Jak poinformował PAP dyrektor biura public relations warszawskiego portu Radosław Żuk, we wtorek odwołano loty do Warszawy: z Frankfurtu, trzy z Paryża, a także z Rzymu i Brukseli. Ze stolicy nie odbyło się do tych miast sześć rejsów. W środę nie było jednak tak źle. Do południa odwołany został jeden przylot i odlot relacji Warszawa - Paryż.

Śnieżyce paraliżują Europę

- Lista połączeń może ulec zmianie w ciągu dnia wszystko zależy od tego, co będzie się działo na lotniskach w Europie Zachodniej. Występują tam silne opady śniegu, co powoduje zamieszanie na tamtejszych lotniskach, dlatego samoloty do nas nie przylatują i nie odlatują z pasażerami - powiedział. Śnieżyce w północno-zachodniej Europie sparaliżowały we wtorek transport lotniczy, kolejowy i drogowy, pozbawiły mieszkańców energii elektrycznej. We Francji, Belgii, W. Brytanii, Niemczech i Holandii zanotowano obfite opady śniegu na 10 dni przed kalendarzową wiosną.

Duże kłopoty we Frankfurcie

Odwołano jedną czwartą połączeń z paryskiego lotniska Charlesa de Gaullea i 20 proc. lotów z lotniska Orly. Wszystkie połączenia anulowano za to na podparyskim lotnisku w Beauvais, podobnie jak w Lille na północy Francji. Sparaliżowane są belgijskie lotniska. Port lotniczy Zaventem k. Brukseli poinformował, że samoloty startują i lądują z opóźnieniami. Podobna sytuacja panuje na lotnisku w Charleroi, które obsługuje tanie linie lotnicze, zaś lotnisko w Liege zostało zamknięte. Z powodu śnieżyc wszystkie loty odwołało lotnisko we Frankfurcie nad Menem - trzecie najważniejsze w Europie. W Berlinie częściowo został sparaliżowany transport publiczny wiele pociągów zostało odwołanych lub opóźnionych.

Proszą o wyrozumiałość

We wtorek wieczorem Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o możliwych zmianach w rozkładzie rejsów w tym tygodniu - w związku z ograniczeniami wynikającymi z warunków atmosferycznych panujących w Europie Zachodniej. Według oficjalnych informacji, lotnisko we Frankfurcie będzie zamknięte do jutra do godz. 1 w nocy czasu lokalnego, co może mieć wpływ na zmiany w jutrzejszym rozkładzie PLL LOT w przypadku przedłużenia ograniczeń. - Prognozy pogody na jutro w Europie Zachodniej wskazują na poprawę warunków, jednak pasażerowie powinni być przygotowani na ewentualne zmiany. Wszystkich pasażerów prosimy o wyrozumiałość - podał LOT we wtorkowym komunikacie.

PAP//b