Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Smog znowu spowił Warszawę

Warszawa

WIOŚMapa smogu

Wielu mieszkańców stolicy od razu po wyjściu z domu czuje, że dzisiejsze wyniki pomiarów jakości powietrza nie mogą być dobre. Nad miastem znowu zawisł smog. Zapach spalin czuć bardzo wyraźnie.

Wszystkie stacje pomiaru jakości powietrza, z których dane udało się nam sprawdzić pokazują wyniki na czerwono. Ze stacji na Podleśnej dane są niedostępne.

Najgorszy stan pokazują czujniki na Kondratowicza. Poziom pyłów zawieszonych PM10 wynosił tam między 6 a 7 rano 133,2 µm/m3, a pyłów PM2,5 123,7 µm/m3. To niemal trzykrotne przekroczenie normy.

Dane z al. Niepodległości wyglądają podobnie - 122,3 µm/m3 dla PM10 i 117 dla PM2,5. Równie źle jest na Marszałkowskiej. PM10 142,2 µm/m3, a PM2,5 118 µm/m3, zaś na Wokalnej 111,6 PM10 oraz 96,23 PM2,5.

O smogu ostrzega również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W poniedziałek późnym wieczorem miejska aplikacja 19 115 wysłała komunikat z zapowiedzią pogorszenia jakości powietrza.

Ostrzeżenie WIOŚ

"Osobom narażonym na ryzyko (starszym i dzieciom, z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatykom i innym grupom, podatnym na zanieczyszczenia powietrza) zaleca się ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło" - czytamy w ostrzeżeniu.

Portal tvnmeteo.pl zapowiada w najbliższych dniach mroźną i wyżową pogodę, która będzie sprzyjać smogowi. Wzrost poziomu pyłów w powietrzu w czasie takiej aury związany jest m.in. ze słabym wiatrem i inwersją temperatury. To sprzyja pozostawaniu zanieczyszczeń tuż przy powierzchni ziemi. Tvnmeteo.pl na bieżąco pisze o jakości powietrza w najważniejszych miastach Polski. Można tam również przeczytać, dlaczego smog jest groźny dla zdrowia.

Powrót smogu

To kolejna po niedawnej - rekordowej - fali smogu nad stolicą. Wczoraj wiceprezydent Olszewski odpowiadał na pytania internautów dotyczące jakości powietrza i walki ratusza ze smogiem.

W poniedziałek, 9 stycznia, Warszawa wprowadziła nawet bezpłatną komunikację miejską, co miało pomóc w poprawie jakości powietrza. Od kilku dni ratusz przyjmuje też wnioski o dopłatę do usunięcia starego pieca.

Tak wyglądała jakość powietrza w Warszawie o godzinie 10:

Smog w Warszawie 17 stycznia 2017
WIOŚ
Tak powstaje smog
TVN24