Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

"Śmiertelnie pobity w tym budynku". Tablica pamięci Grzegorza Przemyka

Najnowsze

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plTablica pamięci Grzegorza Przemyka

29 lat temu, w wyniku pobicia przez milicjantów zmarł Grzegorz Przemyk, młody poeta, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka. O godz. 13 przy ul. Jezuickiej 1/3 odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Grzegorza Przemyka milicja zatrzymała 12 maja 1983, na Placu Zamkowym w Warszawie, gdy wraz z kolegami świętował maturę. Na komisariacie przy ul. Jezuickiej został dotkliwie pobity. Dwa dni później zmarł w wyniku odniesionych obrażeń jamy brzusznej.

Symboliczna śmierć

19 maja odbył się pogrzeb na Powązkach. Odprawiana przez ks. Jerzego Popiełuszkę msza zgromadziła tłumy wiernych i stała się pierwszą tak wielką manifestacją przeciw władzy komunistycznej od czasu wprowadzenia stanu wojennego. W poniedziałek włądze Warszawy

Pamięci poety

Tablicę odsłonił ojciec Przemyka. Wcześniej były krótkie przemówienia m.in prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i wieloletniej nauczycielki skatowanego maturzysty.

- Ujawienienie prawdy i domaganie się ukarania winnych tej śmierci wydało się nam wtedy zwykłym obowiązkiem przyzwoitego człowieka. Trzeba pamiętać o Grzesiu, młodym chłopcu na progu dorosłęgo życia - mówiła przez łzy Zofia Rutkiewicz, która była nauczycielką Grzegorza Przemyka.

mjc/ec