Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Śmierdzi okropnie" na Radiowie. MPO: to może być przez upały

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZakład na Radiowie

W ostatnich dniach mieszkańcy okolicy skarżą się na odór dochodzący z Radiowa. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania tłumaczy to upałami. Zapewnia też, że zgodnie z obietnicą przetwórnia zostanie zamknięta we wrześniu.

"Śmierdzi okropnie. MPO przekracza wszelkie granice. WIOŚ nic nie robi. Tak ma wyglądać bezpieczne zamknięcie kompostowni? Upały straszne, duszno i do tego brak świeżego powietrza" – brzmi wpis sprzed kilku dni na profilu Czyste Radiowo na Facebooku.

"Związek z pogodą"

Relacje potwierdza również reporter tvnwarszawa.pl, który pojechał w piątek na miejsce. - Wyraźnie czuć nieprzyjemny zapach dochodzący z terenu przetwórni na Radiowie – relacjonuje z ulicy Kampinoskiej Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

O uciążliwości Radiowa pisaliśmy nie raz. Toczyły się postępowania sądowe w sprawie zamknięcia instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Protestowali mieszkańcy i lokalne władze.

Teraz MPO przyznaje, że w ostatnich dniach mieszkańcy informują miejską spółkę o uciążliwościach.

- Analiza raportów z monitoringu powietrza wokół zakładu wykonywana przez załogi eko-patroli wykazuje, że utrzymujące się ostatnio bardzo wysokie temperatury oraz duża wilgotność mogą wzmagać takie zjawiska – powiedziała tvnwarszawa.pl Wiesława Rudzka, rzeczniczka MPO.

Jak dodaje, przedsiębiorstwo ograniczyło między innymi prace do minimum, wprowadziło system neutralizacji powietrza w hali rozładunku, czy poprawiło uszczelnienie bioreaktorów.

"Nie doszło do awarii"

- Dostajemy od mieszkańców wnioski o interwencję. Skarżą się na uciążliwości zapachowe. Zwróciliśmy się do spółki o informację. Spółka stwierdziła, że prowadzi procesy związane z zakończeniem działalności, mówią też, że nie doszło do awarii – mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nie wyklucza też kontroli. I przypomina, że MPO ma do 10 września zakończyć działalność przetwórni odpadów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania obiecało, że zamknie Radiowo. Po długich sporach, między innymi z mieszkańcami, firma zadeklarowała, że przetwórnia przestanie działać we wrześniu tego roku.

- W związku z bliskim terminem zamknięcia instalacji, na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów "Kampinoska" nie są obecnie prowadzone żadne dodatkowe prace, które mogłyby powodować zwiększoną uciążliwość zapachową - mówi Wiesława Rudzka.

I zapewnia, że instalacja służąca do przetwarzania na Radiowie przestanie działać do 10 września.

ran/r