Śmieciowe problemy w Warszawie. Patryk Jaki proponuje rozwiązania

Warszawa

TVN24Konferencja Patryka Jakiego (zdjęcie ilustracyjne)

Budowa nowoczesnej miejskiej biogazowni i sortowni śmieci oraz zamknięcie Radiowa - to część propozycji dotyczących gospodarki odpadami Patryka Jakiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

- Nowoczesne miasto, nowoczesna stolica to miasto, które myśli i potrafi zorganizować system gospodarowania odpadami. Niestety Warszawa od lat znajduje się na końcówkach wszystkich rankingów dotyczących gospodarowania odpadami. To jeden wielki skandal - mówił Jaki podczas sobotniej konferencji prasowej, która odbyła się przed Radiowem.

Zamykają Radiowo

Jak dodał, zakład ten od lat powinien być zamknięty, gdyż nie jest nowoczesny i jest uciążliwy dla mieszkańców. - Dlatego chcę podjąć pierwsze twarde zobowiązanie - jak zostanę prezydentem miasta stołecznego Warszawy, Radiowo zostanie zamknięte - zadeklarował.

Jak pisaliśmy jednak niedawno, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania obiecuje, że zamknie Radiowo. Po długich sporach, między innymi z mieszkańcami, miejska spółka zadeklarowała, że przetwórnia przestanie działać we wrześniu tego roku.

Kandydat ZP na prezydenta stolicy stwierdził też, że przez 12 lat rządów w mieście Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy "nie stworzono żadnej nowoczesnej instalacji do przetwarzania, odtwarzania i sortowania śmieci".

- To skandal, że stolica nie ma polityki dotyczącej gospodarki odpadami - stwierdził Jaki. Przekonywał, że Warszawa pod jego rządami będzie miastem ekologicznym, nowoczesnym w gospodarowaniu odpadami. W jego ocenie, z powodu zaniedbań w tej dziedzinie, w miejskich i podmiejskich lasach "tak często lądują śmieci". - Miasto nie panuje nad gospodarką odpadami, to się musi zmienić - powiedział.

Walka z monopolem?

Przedstawił "10 zobowiązań w polityce ekologicznej - zarządzanie śmieciami". Ekologiczny program rozpoczyna się od demonopolizacji gospodarki odpadami. Zdaniem Jakiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta, aby wywiązać się z zadań związanych z gospodarką śmieciami, część prac zleca kontrahentom, których nie może skutecznie kontrolować.

Kolejnym punktem w ekologicznym programie Jakiego jest utworzenie tzw. repair cafe, czyli miejsc, w których będzie można naprawiać różne sprzęty. - Chodzi o to, aby przedłużyć ich żywotność, a nie wyrzucać od razu na śmietnik - wyjaśnił kandydat na prezydenta stolicy.

Budowa miejskiej biogazowni produkującej paliwo między innymi dla śmieciarek i pojazdów komunikacji miejskiej, budowa nowoczesnej miejskiej sortowni, zwiększenie liczby punktów odbioru np. starych urządzeń elektrycznych i mebli, utworzenie elektronicznego systemu monitoringu śmieci, polegającego na odbieraniu nieczystości wówczas, gdy pojemniki są pełne, a także wyposażenie miasta w podziemne śmietniki uliczne, budowa nowych altanek śmietnikowych na osiedlach, na koniec - miejska edukacja ekologiczna - to wszystko zamyka się w "10 zobowiązaniach" Jakiego dotyczących poprawy gospodarki odpadami.

ZOBACZ TEŻ KONFERENCJĘ PATRYKA JAKIEGO NA GÓRCZEWSKIEJ:

Jaki o "polityce upokarzania kierowców"TVN24
wideo 2/4

PAP/ran/pm