Śmieci wstrząsnęły ratuszem

Najnowsze

TVN 24Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiada o programie pomostowym

1 lipca Warszawa nie będzie gotowa na zmianę przepisów dotyczących wywozu śmieci - potwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stanowisko stracił jeden z jej zastępców, a prezydent zapowiada "program pomostowy". Kto wywiezie odpady i kto za to zapłaci?

- Do końca roku, na koszt gminy, zgodnie z naszą propozycją firmy dotychczas odbierające odpady będą nadal to robiły – zapowiedziała na konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

W czwartek w ratuszu odbędzie się spotkanie z przedstawicielami 81 firm, które obecnie odbierają odpady. – Ustalimy szczegóły działania na najbliższe miesiące – sprecyzowała prezydent.

Możliwość odpadów na koszt gminy przewiduje art. 6e ustawy o porządku i czystości w gminach.

Zmienią stawki

W przyszłym tygodniu ma być zwołana nadzwyczajna sesja Rady Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz na czas "programu pomostowego" ma zaproponować nowe stawki za wywóz odpadów.

- Proponujemy, by na czas okresu pomostowego opłaty były niższe niż te, które miały być wprowadzone 1 lipca - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Stawki za odbiór śmieci, ustalone przez Radę Warszawy, miały wejść w życie od 1 lipca. Jak przyjęto, w domach wielorodzinnych, jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba, zapłaci ona za śmieci 19,5 zł miesięcznie dla dwóch osób opłata wyniesie 37 zł, trzech - 48 zł, a w cztero- i więcej osobowych gospodarstwach opłata wyniesie 56 zł. W przypadku domów jednorodzinnych jedna osoba zapłaci 44,5 zł, dwie - 68 zł, a trzy i więcej - 89 zł miesięcznie za odpady posegregowane.

Dla wszystkich zainteresowanych ratusz uruchomił infolinię, gdzie można uzyskać aktualne informacje o rewolucji śmieciowej: 800 707 047.

Odwołany wiceprezydent

W środę stanowisko wiceprezydenta stracił Jarosław Kochaniak odpowiedzialny m.in. za gospodarkę odpadami komunalnymi. – Zrobił to na moją prośbę – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Decyzja ma związek z zamieszaniem wokół przetargu na wywóz śmieci w stolicy. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała we wtorek władzom miasta zmianę jego warunków.

Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Z kolei warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że złożą do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz ws. przetargu.

Jarosław Kochaniak stracił stanowisko za przetarg na śmieciTVN 24
Prezydent stolicy mówi o orzeczeniu KIOTVN 24
Kłopoty ze śmieciami w WarszawieTVN 24

bf/roody,ec