Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Śmiała architektura nad Wisłą. Podpisali umowę na pawilon-głaz

  TVN Warszawa


  Jeszcze w tym roku powstanie oryginalny pawilon na Golędzinowie - zapowiadają urzędnicy. Swoim kształtem budynek ma przypominać głaz. W środku odbywać się będą warsztaty dla młodzieży, na zewnątrz będą pasły się owce i kozy.

  We wtorek podpisano umową z wykonawcą. Budynek ma powstać pomiędzy Wisłą a Wybrzeżem Puckim, niedaleko mostu Gdańskiego.

  - Lokalizacja tego pawilonu w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły otwiera nowe możliwości. Warszawskie dzieci, ale także młodzież i dorośli będą mogli poznać naturalne bogactwo królowej polskich rzek, właśnie w miejscu, gdzie jest ono największe - zapewniła we wtorek Iwona Zwolińska, kierowniczka ekologicznego programu Life+, którego zwieńczeniem jest właśnie ta inwestycja.

  "Kształt jest zaletą"

  Zaprojektowany przez eM4 Pracownia Architektury Brataniec pawilon inspirowany jest głazami narzutowymi – ma przypominać wydrążony kamień polodowcowy. Front zostanie w pełni przeszklony, co pozwoli na obserwowanie przyrody z jednej i zajrzenie do środka z drugiej strony.

  Przy pawilonie pojawi się też polana rekreacyjno-piknikowa przeznaczona dla uczestników zajęć, ale także zwierząt. - Docelowo chcemy, aby na tych łąkach pasły się również owce i kozy, które będziemy hodować w naszej zagrodzie - zapowiedziała Zwolińska.

  Z kolei betonowa część budynku ma się pokryć mchem i z czasem wtopić w otoczenie. Obok znajdzie się parking dla samochodów osobowych (15 miejsc), autokarów (2 miejsca), zamontowane zostaną stojaki na rower, a także stacja Veturilo.

  - Niecodzienny kształt budynku jest jego niewątpliwą zaletą. Dzięki niej obiekt ten będzie nie tylko bezbłędnie identyfikowalny, ale być może stanie się również kolejnym symbolem nadwiślańskiej przestrzeni. Niestety bryła ta to również szereg wyzwań, dlatego też wybór wykonawcy nie był łatwy – przyznał Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

  Pawilon ma powstać do 30 października tego roku. Realizacji podjęła się krakowska firma Transtolbud-Piekutowski, która otrzyma za prace 5 milionów złotych.

  Opóźniona inwestycja

  Jak już pisaliśmy, budynek miał stanąć na Golędzinowie już w 2016 roku, ale tak się nie stało. Jak tłumaczyli urzędnicy, opóźnienie wynikało z ustaleń między innymi z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, która ma w tym rejonie swój parociąg. Przeciągała się również sprawa uzyskania warunków zabudowy i pozwolenia na budowę. CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI

  ran/b

  Pawilon stanie na GolędzinowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
  wideo 2/5