Służby podsumowują święta: 88 kolizji, 28 pijanych kierowców

Warszawa

TVN24Policja podsumowuje święta

Kilkadziesiąt kolizji, cztery wypadki i blisko 80 interwencji straży pożarnej. Stołeczne służby podsumowały święta.

Policja na bieżąco dzieli się statystykami dotyczącymi ruchu na stołecznych drogach podczas długiego świątecznego weekendu.

- Od 24 grudnia w Warszawie doszło do 86 kolizji i czterech wypadków, w których ranne zostały cztery osoby - powiedział w niedzielę rano asp. Robert Opas z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.Jak dodał, zatrzymanych zostało 17 nietrzeźwych kierowców. - Sobota była bardzo spokojna, to drugi taki dzień w miesiącu, kiedy nie zanotowaliśmy żadnych wypadków. Pierwszym był 20 grudnia - zaznaczył Opas.

Bezpieczniej niż przed rokiem

W poniedziałek rano policja poinformowała, że zatrzymano 25 nietrzeźwych kierowców. W sumie w Warszawie w czasie świąt (liczonych od czwartku do niedzieli włącznie) doszło do 88 kolizji, a także czterech wypadków, w których cztery osoby zostały ranne. Nikt nie zginął.

Porównując do zeszłego roku na stołecznych drogach było zdecydowanie bezpieczniej. Tylko przez trzy świąteczne dni w 2014 roku doszło do 123 kolizji i 9 wypadków, w tym jednego śmiertelnego. Zatrzymano też 28 nietrzeźwych kierowców.

W święta 79 razy interweniowała straż pożarna, w tym 22 razy była wzywana do pożarów. - Nasze działania podczas świąt głównie dotyczyły pomocy policji oraz pogotowiu. Interweniowaliśmy również przy gaszeniu niewielkich pożarów. Święta były bardzo spokojne - powiedział kpt. Tomasz Stankowski ze stołecznej straży pożarnej.

Podsumowanie komendy głównej

Przez trzy świąteczne dni na drogach doszło do 163 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 236 zostało rannych; policjanci zatrzymali 735 nietrzeźwych kierowców - poinformowała w niedzielę rano PAP Komenda Główna Policji.

Dla porównania przed rokiem w 219 wypadkach zginęło 27 osób, a 320 zostało rannych; zatrzymano 706 nietrzeźwych kierowców.

- W tym roku podczas świąt panowały dobre warunki drogowe. Na trasach w całym kraju było więcej policyjnych patroli. Przeprowadziliśmy także więcej kontroli stanu trzeźwości - powiedział PAP Andrzej Browarek z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

W niedzielę na drogach może być tłoczno, ponieważ wiele osób zdecyduje się na powrót do domu. Policjanci apelują o "zdjęcie nogi z gazu", cierpliwość i - jeśli to możliwe - wcześniejszy wyjazd w podróż. Policja wzywa także do dostosowania prędkości do warunków na drodze, bo brawura jest nadal najczęstszą przyczyną wypadków.

TAK POLICJA PODSUMOWYWAŁA PIERWSZĄ DOBĘ ŚWIĄT:

Policyjny bilans pierwszej doby świąt
TVN24

jb/sk/PAP/ło/ran