Służby będą "ćwiczyć karambol" na Południowej Obwodnicy Warszawy

Warszawa

Łukasz Jóźwiak /KRBRDWielkie ćwiczenia na węźle Opacz

Karambol pięciu aut na węźle Opacz. Piętnaście osób rannych. Na miejscu policja, straż pożarna - to scenariusz ćwiczeń na Południowej Obwodnicy Warszawy organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Karambol pięciu aut na węźle Opacz. Piętnaście osób rannych. Na miejscu policja, straż pożarna - to scenariusz ćwiczeń na Południowej Obwodnicy Warszawy organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

"Kontrolowane zderzenie" pięciu samochodów będzie miało miejsce w piątek o godz. 11 na węźle Opacz (Południowa Obwodnica Warszawy). W karambolu ma zostać rannych piętnaście osób, a w jednym z aut dojść do rozszczelnienia baku. Wraki pojazdów będą rozcinać strażacy, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnym namiocie.

"Współpraca jest kluczowa"

W ćwiczeniach weźmie udział kilkudziesięciu strażaków, ale nie tylko. – Będzie można zobaczyć zastępy gaśnicze, techniczne, ciężki sprzęt. Wykorzystane zostaną także narzędzia hydrauliczne i pneumatyczne- wymienia kapitan Karol Kroć ze straży pożarnej w Pruszkowie.

- Takie ćwiczenia są ważne, aby podnosić jakość współpracy, która jak pokazują wydarzenia z ostatnich dni, jest kluczowa. Wiele od niej zależy- mówi Kroć. - Mimo że cały czas ćwiczymy, to jednak w pewnych warunkach pojawiają się nowe elementy - dodaje.

W MAJÓWKĘ DOSZŁO DO KARAMBOLU NA TRASIE S8. ZGINĘŁY TRZY OSOBY, 25 ZOSTAŁO RANNYCH

W ćwiczeniach weźmie udział także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Według scenariusza zabierze jedną ranną osobę, która będzie wymagała natychmiastowego transportu - mówi Kroć.

Będzie można zobaczyć również pracujących policjantów, jednostkę ratownictwa medycznego oraz służbę drogową GDDKiA. Jak informują organizatorzy, będzie to jeden z największych w ostatnich latach pokaz ćwiczeń służb ratowniczych.

Ćwiczenia odbędą się w piątek o 11.00 na zamkniętym dla ruchu fragmencie węzła Opacz (skrzyżowanie Południowej Obwodnicy Warszawy z Trasą S8 Salomea-Wolica). - Ruch na węźle odbywać się będzie normalnie. O bezpieczeństwo kierowców zadba policja i GDDKiA - mówi Stefańska.

Dla chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć symulację, zostanie ustawiona specjalna widownia. Wjechać będzie można od ul. Targowej w Opaczy.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Ćwiczenia organizowane są w ramach 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. – Będzie w nich wykorzystany sprzęt zakupiony dzięki funduszom UE - mówi Agnieszka Stefańska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

9 maja (piątek) to także Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Odwiedź Laboratorium Drogowe

Drogowcy udostępnią także Laboratorium Drogowe. Czy i kiedy na jezdni pojawią się pierwsze koleiny? Jak zbadać czy zapewniona jest odpowiednia droga hamowania? Jak wygląda przekrój drogi? - osoby, które zadają sobie te pytania, będą miały niepowtarzalną okazję, zdobyć na nie odpowiedzi.

9 maja w godzinach 11.30-15.30 Wydział Technologii warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na dzień otwarty w Laboratorium Drogowym w Opaczy przy ul. Środkowej 35a.

Na parkingu przed laboratorium straż pożarna zaprezentuje swoje laboratorium chemiczne oraz przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zobacz jak dojechać:

Mapa dojazdu
GDDKiA

Zobacz symulację wypadku na ul. Marszałkowskiej:

Symulacja wypadku
Marcin Gula/Tvnwarszawa.pl

su//ec