Służba zdrowia i KOD. Marsze w centrum Warszawy

Warszawa

TVN24Dwie manifestacje w sobotę

W centrum Warszawy odbędą się manifestacje i przemarsze, które spowodują utrudnienia w ruchu samochodów i komunikacji miejskiej. W południe protest rozpoczną pracownicy służby zdrowia, następnie na ulice wyjdą zwolennicy KOD-u.

Od godziny 12.00 do 15.30 będzie trwał protest pracowników służby zdrowia. Manifestanci zbiorą się na pl. Zamkowym, a następnie przemaszerują Krakowskim Przedmieściem – Nowym Światem – Świętokrzyską – Marszałkowską na pl. Konstytucji, gdzie zaplanowano zakończenie przemarszu.

Organizatorzy zapowiadają, że w manifestacji może wziąć udział do 50 tysięcy osób. W marszu udział wezmą członkowie dziewięciu ogólnokrajowych związków lekarzy, pielęgniarek i położnych, techników medycznych, fizjoterapeutów. Związkowcy twierdzą, że żadne reformy systemu nie przyniosą rezultatu, jeśli nakłady na zdrowie nie zwiększą się z obecnych 4,4 proc. PKB do co najmniej 6 proc. Chcą rozliczyć rząd z obietnic zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

Jedna Polska. Dość podziałów.

Zwolennicy KOD-u zaczną swój protest pod Trybunałem Konstytucyjnym. Planują od godz. 12.30 zbierać się w al. Szucha. Sam marsz chcą rozpocząć około godziny 15.30 i przebiegał będzie na trasie: al. Szucha – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście (w rejon skrzyżowania z ul. Tokarzewskiego – Karaszewicza), gdzie planowane jest jego zakończenie. "Mamy jedną Polskę. Dla wszystkich - Wolną i Demokratyczną. Nie ma naszej zgody na dzielenie Polski i Polaków.Komitet Obrony Demokracji - w 40 rocznicę powstania KOR - zaprasza na wspólny marsz wszystkich, którzy wierzą w nasze wartości - Wolność, Równość, Demokrację!" - piszą na stronie wydarzenia na Facebooku.

Ulice zamknięte, tramwaje i autobusy na objazdach

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, autobusy i tramwaje będą skierowane na trasy objazdowe. Zmiany w ruchu komunikacji miejskiej będą odbywać się etapowo.

Na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują przystanki: pierwsze napotkane po zjeździe ze stałej trasy – jako stałe, pozostałe jako warunkowe. Więcej informacji na stronach ZTM.

Tak wyglądała jedna z poprzednich manifestacji KOD:

Manifestacja KOD
TVN24

skw/mś