Słoń wróci na Bielany. Zrekonstruowany lub nowoczesny

Warszawa

Fot. Ryszard PodczaskiSłonia zobaczyć można juz tylko na zdjęciach

Przez blisko 30 lat był jedną z największych atrakcji Parku Kultury przy ul. Podleśnej. Teraz władze dzielnicy zapowiadają, że słoń wróci na Bielany. Gdzie stanie? O tym mają zdecydować mieszkańcy.

O odtworzeniu blaszanej zabawki, która w połowie lat 80. zniknęła z Bielan, mówiło się już od dawna, jednak na konkretne propozycje trzeba było czekać blisko 20 lat.

- Pamiętam tego słonia jeszcze z dzieciństwa. Dla wielu mieszkańców był on symbolem. Teraz chcielibyśmy, aby wrócił na Bielany - deklaruje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy. - Kiedyś na plenerowe zabawy na Bielanach ściągały tłumy warszawiaków. Chcemy wskrzesić pamięć o tych czasach - dodaje.

Jak będzie wyglądać nowy słoń? Urzędnicy mają dwie propozycje.

- Pierwszy pomysł jest taki, żeby odtworzyć słonia jak najwierniej, na podstawie archiwalnych zdjęć. Drugi projekt jest bardziej praktyczny. Słoń mógłby pojawić się jako zabawka na bielańskich placach zabaw - opowiada Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz dzielnicy.

Dzielnica przekazała nam przykładowe wizualizacje takiej zabawki:

Tak projektanci wyobrażają sobie nowego słonia
www.novoprojekt.com
Tak będzie wyglądać nowy bielański słoń?
www.novoprojekt.com

Zdecydują mieszkańcy

A gdzie odrodzi się bielański słoń? - Na pewno w grę nie wchodzi dawna lokalizacja. Teraz rośnie tam las - zaznacza Pietruczuk. Urząd dzielnicy ma już jednak kilka innych propozycji, ale zadecydować o niej mają mieszkańcy.

- Chcielibyśmy, aby w wykonanie słonia włączyła się nasza bielańska fabryka, Huta Arcelor Mittal. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie - dodaje wiceburmistrz.

Kiedy nowy słoń pojawi się na Bielanach? - Trudno na razie podać konkretną datę. Inwestycja nie jest jeszcze rozpisana w budżecie. Prowadzimy też rozmowy ze sponsorami - tłumaczy Pietruczuk.

Bielańscy urzędnicy nie ukrywają, że czują sentyment do blaszanej figury i chcieliby, żeby słoń stał się znakiem rozpoznawczym dzielnicy.

Słoń przez lata był symbolem Parku Kultury
tvnwarszawa.pl

jk/r