Najnowsze

Śliwki, ogórki i cebula droższe. Nie brakuje malin i borówek

Najnowsze

ShutterstockCeny warzyw i owoców (zdjęcie ilustracyjne)

Na rynku hurtowym w Broniszach oferta owoców nie jest zbyt duża, skończyły się wiśnie, mniej jest śliwek, jabłek i brzoskwiń. Natomiast sporo jest borówek amerykańskich oraz malin. Nie ma za to problemów z kupnem krajowych warzyw.

- Ze względu na bardzo małe zbiory wiśni nie ma już ofert hurtowych na dostawy tych owoców. Ceny w tym roku były około czterokrotnie wyższe w porównaniu do cen 2016 roku - poinformowała rzecznik rynku Małgorzata Skoczewska.

Może być mniej jabłek

Dużo jest borówek amerykańskich, ceny hurtowe na poziomie roku poprzedniego, od 13 zł do 16 zł za kilogram. Są już krajowe śliwki, ale ceny wzrosły dwukrotnie porównując z minionym rokiem. Kosztują one od 3 do 5 zł za kilogram. Zdaniem rzeczniczki, podobnie będzie z późniejszymi odmianami, bo w tym roku zbiory śliwek mają być niższe o 40 proc. w porównaniu do zbiorów 2016 r. O 20-45 proc. są droższe wczesne odmiany jabłek: Piros, Papierówka czy Paula Red. Także jabłek może być mniej nawet o 35 proc. w porównaniu ze zbiorami minionego roku. Brzoskwiń i moreli, zbierzemy w tym roku tylko 1/3 tego co w 2016 r. Ceny w ofercie hurtowej krajowych brzoskwiń wahają się od 3 do 4 zł za kilogram, morele od 3 do 8 zł za kilogram. Nadal spore są dostawy malin. Ceny od 10 do 15 zł za kilogram, czyli na poziomie roku poprzedniego. Truskawki odmian późnych są w takiej samej cenie, a dostawy są spore. Nie brakuje w sprzedaży porzeczek.

Bób tańszy

Bogata jest oferta krajowych warzyw. Bakłażany, bób, fasola szparagowa, pomidory spod osłon, natka i koperek są tańsze niż w ubiegłym roku. Natomiast cebula jest droższa, kosztuje od 0,70 zł do 1,10 zł za kilogram. Kalafiory są o 1/5 droższe porównując z cenami minionego roku, trzeba za nie zapłacić od 1,5 zł do 3 zł za sztukę. O połowę droższe są ogórki. Ich cena waha się od 1 do 2,5 zł za kilogram. Im drobniejsze, tym droższe. Kapusta sprzedawana jest w cenie od 1 do 3 zł za sztukę. Tanie są ziemniaki, odmiana Irga kosztuje od 23 do 45 groszy za kg.

O CENACH OWOCÓW I WARZYW PISALIŚMY NA TVNWARSZAWA.PL TAKŻE W MAJU:

Zła pogoda wpływa na ceny owoców i warzyw
Zła pogoda wpływa na ceny owoców i warzywTVN Meteo

PAP/ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości