Śledztwa ws. reprywatyzacji: prokuratura podwaja siły

Warszawa

archiwumPanorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne

Więcej prokuratorów będzie przyglądało się warszawskiej reprywatyzacji. Zespół powołany w tej sprawie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zyskał nowe siły w postaci specjalistów od prawa cywilnego i administracyjnego. Drugi taki zespół powołano w Warszawie.

"Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podjął decyzję o poszerzeniu składu zespołu prokuratorów, który od 17 października funkcjonuje we wrocławskiej prokuraturze" - podało w piątek biuro prasowe prokuratury.Do zadań nowych prokuratorów (zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie) będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości położonych na terenie stolicy. W szczególności będą zajmować się wątkami związanymi z prawem administracyjnym i cywilnym. "Będą analizowali akta administracyjne i sądowe, opracowywali projekty środków prawnych, a także będą brali udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji i sądami" - dodano w komunikacie Prokuratury Krajowej.Wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie będą koordynowane w Prokuraturze Krajowej. Pracami zespołu koordynującego kieruje Święczkowski.

Trzy zespoły, 34 prokuratorów

Na początku września, na polecenie Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.W drugiej połowie października prok. Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej mówił, że śledztwami ws. reprywatyzacji zajmuje się w sumie 34 prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA, wywiadu skarbowego i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.Dodawał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw (reszta to postępowania sprawdzające). Śledztwa prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko danej osobie.Prokuratorzy badają zarówno, czy doszło do wyłudzeń przez posłużenie się nieprawdziwymi lub podrobionymi dokumentami, jak i czy doszło do przestępstw urzędniczych, takich jak niedopełnienie obowiązków, niegospodarności lub zmowy. Oprócz postępowań karnych, w sprawie reprywatyzacji ponad 150 kamienic prokuratura angażuje się w postępowania cywilne i administracyjne.

Sprawą reprywatyzacji w stolicy zajmie się nie tylko zespół prokuratorów, ale też specjalna komisja weryfikacyjna, której powstanie zapowiedział miesiąc temu Zbigniew Ziobro. W jej skład mają wchodzić przedstawiciele poszczególnych klubów sejmowych oraz działacze organizacji lokatorskich - od lat walczący ze skutkami tzw. "dzikiej" reprywatyzacji.

Zadaniem komisji będzie przede wszystkim badanie wydanych decyzji o zwrocie nieruchomości, pod kątem zgodności z prawem.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TEGO POMYSŁU:

Konferencja Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reprywatyzacji
TVN24

PAP/kw//ec