SLD: prywatyzacja SPEC oznacza podwyżki

Warszawa

| Blond Ambition Tour CoverTVN Warszawa

Ratusz szykuje się do prywatyzacji SPEC. Radni opozycji ostrzegają tymczasem o możliwych konsekwencjach tej transakcji. - Obawiam się podwyżek za ogrzewanie - mówi Andrzej Golimont, radny SLD. - Ciepło nie będzie droższe - uspokaja radna PO, Zofia Trębicka.

Za dwa tygodnie stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki.

Na prywatyzację nie zgadzają się tymczasem pracownicy firmy. Przeciwni jej są też radni PiS i SLD. W ich ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła.

- Obecnie wiele Warszawskich szpitali ma zadłużenie wobec SPEC. Miasto stale wnioskuje o odstąpienie od windykacji tych pieniędzy. Proszę mi wskazać choć jedną firmę, która wstrzyma swoje żądania finansowe – zwraca uwagę Golimont.

PO uspokaja

Ratusz zapewnia, że podobne przedsiębiorstwa zostały sprywatyzowane w kilku innych dużych miastach i obyło się bez wzrostu cen, bo na ich straży stoi Urząd Regulacji Energetyki.

- Po prywatyzacji sprzedaż ciepła nie będzie droższa. Są odpowiednie instytucje, które kontrolują, aby ceny nie były za wysokie – uspokaja Zofia Trębicka, radna PO.

"Tajny dokument"

Radna PO uspokaja również pracowników spółki. Według niej, w spejalnie przygotowanej na zlecenie miasta analizie znalazły się m.in.: zapisy dotyczące praw pracowniczych. Chodzi o utajniony przez ratusz dokument liczący ponad 8 tysięcy stron.

- Radna Zofia Trębicka poznała najpilniej strzeżony dokument w ratuszu. Ja niestety usłyszałem, że dokument zostanie pokazany wtedy, jak już urzędnik odpowiedni za prywatyzację dobije interesu z potencjalnym inwestorem – skomentował słowa radnej Andrzej Golimont.

Radna PO twierdzi natomiast, że wystarczyło zapytać o dokument. Na pytanie Golimonta, kogo poprosiła, odpowiedziała: to moja słodka tajemnica.

TVN Warszawa
| Klip "Material Girl"
TVN Warszawa
| Klip "Like a virgin"

Już raz zablokowali

W poprzedniej kadencji samorządu radnym PiS i SLD udało się zablokować sprzedaż SPEC. W lipcu 2009 r., głosami PO i SLD, Rada Warszawy zgodziła się jedynie na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej przedsiębiorstwa.

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

W ostatnich wyborach samorządowych PO zyskała większość w radzie miasta (33 z 60 mandatów); głosy radnych tej partii wystarczą do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej sprzedaży SPEC.

bf/par