Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

SLD pisze do premiera. Chcą komisarza zamiast Struzika

Warszawa

Urząd MarszałkowskiMarszałek Adam Struzik

Opozycyjni radni Sejmiku Mazowsza domagają się od Donalda Tuska, zawieszenia marszałka Adama Struzika i wprowadzenia zarządu komisarycznego.

Pismo w tej sprawie trafiło już do Kancelarii Premiera. Pod dokumentem podpisali się Włodzimierz Czarzasty, Katarzyna Piekarska i Grzegorz Pietruczuk.

- Obecna sytuacja województwa mazowieckiego jest dramatyczna w większości obszarów funkcjonowania Samorządu Województwa, co w sposób bezpośredni i negatywny wpływa na życie mieszkańców naszego regionu. Sytuacja ta, w ocenie klubu radnych SLD Sejmiku Województwa Mazowieckiego, jest wprost związana z fatalnym zarządzaniem samorządem przez Adama Struzika – czytamy w piśmie.

Skandal z Modlinem w tle

Radni przypominają, że zadłużenie województwa mazowieckiego wynosi półtora miliarda złotych i jest najwyższe w kraju, z czego sam dług mazowieckich szpitali to 620 mln złotych.

Uwadze działaczy SLD nie umknęło również zamieszanie z lotniskiem Modlin. Zarzucają Struzikowi brak nadzoru właścicielskiego nad spółką oraz skandalicznie zrealizowaną budowę Portu Lotniczego. - Spółka tylko za 2012 r. przyniosła ponad 27 mln zł. strat. Wszystko wskazuje na to, że straty za 2013 r. będą zdecydowanie wyższe – wylicza Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku Mazowsza i jeden z autorów pisma.

Jak dodaje, nie uregulowana jest również kwestia siedziby Urzędu Marszałkowskiego. - Tylko za okres ostatnich 3 lat wydatkowano na ten cel ponad 90 mln zł – dodaje radny.

Politycy lewicy podkreślają, że w ciągu ostatnich 10 lat czterokrotnie rozrosła się administracja województwa, do tego wypłacono 80 mln złotych nagród w ciągu ostatnich kilku lat.

Pietruczuk wytyka również, że władze województwa w obliczy kryzysu nie miały przygotowanego planu awaryjnego.

"Wadliwe zarządzanie"

Politycy SLD powołują się na art. 85 ustawy o samorządzie, który daje możliwość premierowi zawieszenia władz województwa i wprowadzenie zarządu komisarycznego w przypadku nie rokującego poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych.

- Powyższe przykłady, obrazujące działania Zarządu Województwa z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, są jedynie częścią większej całości uchybień i wadliwego zarządzania samorządem województwa mazowieckiego. Tylko stanowcze i zdecydowane działania, w tym zakresie, mogą skutecznie wpłynąć na poprawę kondycji województwa i życia jego mieszkańców – podkreślają wnioskodawcy.

Nie mają na janosikowe

W poniedziałek Adam Struzik poinformował, że dramatycznie spadły wpływy podatkowe.

- Ten dramat dotyczy przede wszystkim niższych dochodów z CIT-u. Niestety jest również tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o dochody z PIT-u. W efekcie wygląda na to, że - według różnych analiz i metodologii - zabraknie nam między 300 a 400 mln zł, jeżeli chodzi o poziom dochodów na rok 2013 - mówił marszałek.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł janosikowego (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych - red.), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł.

Nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty janosikowego. Dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. W budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty janosikowego.

Reportaż Michała Tracza, "Polska i Świat"
TVN24

bf/par