SLD chce zadaszenia toru na Stegnach

Warszawa

WOSiRTor na Stegnach

Warszawskie SLD chce zadaszenia toru łyżwiarskiego na Stegnach. – Inwestycja ponownie powinna być wpisana do wieloletniej prognozy finansowej. Zyskają na tym nie tylko sportowcy, ale też i mieszkańcy stolicy – przekonuje Sebastian Wierzbicki, szef klubu radnych sojuszu w Radzie Warszawy.

Sukcesy polskich panczenistów na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, w tym Katarzyny Woźniak z klubu WTŁ Stegny Warszawa, pokazały, że Polska ma ogromny potencjał w tej dyscyplinie sportu. Medale naszych sportowców robią tym większe wrażenie, że w naszym kraju nie ma żadnego krytego toru łyżwiarskiego, na którym trenować można przez cały rok.

Wykreślili inwestycję

Osiem lat temu zmodernizowano tor na Stegnach. Powstał nowy system mrożenia przystosowany do hali. Zmieniono również geometrię toru. Wszystko to kosztowało blisko 20 mln złotych. Z tej kwoty sfinansowano również projekt zadaszenia toru autorstwa profesora Wojciecha Zabłockiego.

W 2008 roku z powodu kryzysu, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zadecydowała o jego wykreśleniu z planów inwestycyjnych.

Radny miasta Sebastian Wierzbicki uważa, że najwyższy czas powrócić do pomysłu. - Dziś najgorszy okres kryzysu mamy za sobą, a dzięki nowoczesnym technologiom prace na Stegnach nie będą kosztowały ponad 200 mln zł jak zakładał Ratusz, ale mniej niż 100 mln zł - przekonuje Wierzbicki.

Ponadto Wierzbicki sugeruje współfinansowanie inwestycji przez Ministerstwo Sportu. - Co było również kiedyś rozważane – sugeruje Wierzbicki. Radny jest przekonany, że inwestycja przysłuży się nie tylko sportowcom, ale również mieszkańcom Warszawy.

- Idea zadaszenia powraca regularnie od kilku lat. Cały czas podsuwamy miastu pomysły na sposób realizacji idei. Jednym z nich jest zrealizowanie tego w ramach partnerstwa publiczno prywatnego. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do miasta. My tylko tym obiektem administrujemy. Nie ukrywamy, że jego gruntowana modernizacja ułatwiłaby nam działalności na Stegnach – powiedział Marcin Kuriata, rzecznik prasowy Warszawskiego Ośrodka sportu i Rekreacji.

Okrągły stół o sporcie

Wierzbicki, który jest również kandydatem na prezydenta stolicy, zaproponował też powołanie okrągłego stołu w sprawie stołecznego sportu. - Chcemy, aby była to debata, z udziałem władz miasta, radnych, ale przede wszystkim ekspertów i przedstawicieli warszawskich klubów i środowisk sportowych, na temat kondycji stołecznego sportu – zaproponował radny.

TAK WITANO ŁYŻWIARZY, KTÓRZY WRÓCILI Z SOCZI Z MEDALAMI:

Uroczyste przywitanie
TVN 24

bf/ran