Słaby wynik Wiplera. Najwięcej głosów zdobył od mężczyzn

Warszawa

TVN24Rozmowa z Przemysławem Wiplerem

Przemysław Wipler, mimo intensywnej kampanii prowadzonej na ulicach Warszawy, w wyborach na prezydenta stolicy zdobył zaledwie 4,1 proc. Wśród jego wyborców przeważali mężczyźni - wynika z sondażowych wyników opracowanych przez IPSOS dla TVN24.

- Dziękuje wszystkim warszawiakom, którzy oddali na mnie głos. Dziękuje również tym, którzy oddali głos na Nową Prawicę w całym kraju - powiedział Przemysław Wipler w rozmowie z reporterem TVN24.

Z sondażu przygotowanego przez IPSOS dla TVN24 wynika, że Kandydat Nowej Prawicy zdobył 4,1 procent głosów. Wśród jego elektoratu 76,6 proc. to mężczyźni, a 23,4 proc. to kobiety.

Wipler: te wybory były dla nas trudne
TVN24

Zajście na Mazowieckiej

O Przemysławie Wiplerze głośno zrobiło się na finiszu kampanii nie tylko dzięki intensywnej agitacji, jaką prowadził na ulicach Warszawy (m.in. rozdawał mieszkańcom poranną kawę i rowery).

TVN24 uzyskała nagranie mające pokazywać zajście sprzed roku z udziałem posła Przemysława Wiplera - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Wipler stwierdził, że udostępnienie nagrania nie wpłynęło znacząco na wynik w wyborach. - To było zamknięcie klamrą tego nieszczęścia, które się rozpoczęło rok temu. Polacy i warszawiacy zobaczyli, jak jest i osiągnąłem wynik trochę lepszy niż Janusz Korwin-Mikke cztery lata temu - ocenił.

Nagranie

Śledczy zarzucili Wiplerowi, że popełnił dwa czyny: zmuszał przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszając jednocześnie ich nietykalność cielesną oraz "znieważał dwóch funkcjonariuszy słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych".

Akt oskarżenia w sprawie Wiplera trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście.W uzasadnieniu napisano m.in., że poseł poruszał się "chwiejnym krokiem", porozumiewał się "bełkotliwą mowę", kopał funkcjonariuszy, szarpał za mundur.

Będzie druga tura

Według wyników sondażowych IPSOS dla TVN24 obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła w wyborach samorządowych 48,8 proc. głosów.

Drugie miejsce zajął Jacek Sasin (PiS) z wynikiem 26 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z 8,2 proc. głosów.

Frekwencja w Warszawie wyniosła, według sondażu, 46,8 proc.

Sondażowe wynika wskazują na to, że w stolicy prezydenta wybierzemy w drugiej turze.

Sondaż dla Warszawy
TVN24

bf/mz