"Słabsi mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia"

Warszawa

| tvn24Święto policji w Warszawie

W stolicy odbywają się centralne obchody Święta policji - największej mundurowej formacji w kraju. W południe funkcjonariusze odebrali na Zamku Królewskim odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie.

Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych na Zamku Królewskim było czterech policjantów zaangażowanych w zatrzymanie podejrzanego o wywołanie 25 czerwca fałszywych alarmów bombowych w ponad 20 miejscach w całym kraju. Nagrodzeni to funkcjonariusze katowickiego CBŚ i Komendy Głównej Policji.

Ryzyko utraty życia

- Wypada podziękować tym ludziom, bo pracowali kilka dni i nocy bez wytchnienia - powiedział przed uroczystościami komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński. Podkreślił, że podlegli mu funkcjonariusze dziennie dokonują 17 tys. interwencji i 15 tys. kontroli. W uroczystości na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz i szefowie służb mundurowych i specjalnych. Sienkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów - to kilka razy więcej niż żołnierzy na misjach zagranicznych. Jak ocenił, prawdziwą cenę działalności policjantów jest ryzyko utraty życia. - To ryzyko utraty życia jest jednym z najpiękniejszych darów, jaki możemy dostać my obywatele Rzeczypospolitej, bo to właśnie gotowość podjęcia tego ryzyka powoduje, że żyjemy w spokojnym kraju - mówił Sienkiewicz. Minister dodał, że tam gdzie jest policja, tam jest państwo, czyli elementarny ład, spokój i bezpieczeństwo obywateli.

Tusk: cięcia ominą policję

- Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych te cięcia były bardzo ograniczone. A z kolei Ministrowi Spraw Wewnętrznych poleciłem, aby w ramach oszczędności, które są konieczne, nie dotknęły one praktycznie policji - podkreślił szef rządu.

Donald Tusk powiedział, że codzienna służba policji świadczy o tym, czy państwo polskie jest w stanie codziennie stanąć w obronie słabszego przed silnym i bezwględnym. - Nie mielibyśmy prawa do dumy z państwa polskiego, gdyby słabsi nie wiedzieli, że mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia - dodał. Dlatego - jak mówił - niezbędne oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, a więc poczucia codziennego bezpieczeństwa.

Święto Policji w stolicy
TVN 24

Pokaz sprzętu

Po południu na pl. Zamkowym odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji i ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji. Uroczystość zakończy defilada policyjnych pododdziałów. Od przedpołudnia na pl. Zamkowym i Nowym Mieście można było słuchać występów orkiestr policyjnych z Polski i Ukrainy. Na pl. Zamkowym policjanci przygotowali też wystawę swojego sprzętu i wyposażenia. Z bliska można zobaczyć m.in. radiowozy i motocykle różnych typów, robota samobieżnego i wyposażenie funkcjonariusza z oddziału prewencji. Natomiast rano w Komendzie Głównej Policji oddano hołd funkcjonariuszom poległym na służbie i zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Jeszcze więcej atrakcji

Związane ze świętem policji uroczystości zaplanowano też na najbliższe dni. W niedzielę na Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny. Na wystawie policyjnego sprzętu będą m.in. opancerzone pojazdy należące do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i szkoły w Szczytnie oraz mobilne stanowisko dowodzenia. Swoje wyposażenie zaprezentują antyterroryści i pirotechnicy. W planach są także pokazy koni i tresury psów służbowych oraz symulator dachowania. Wystąpią też policyjne orkiestry oraz zespoły rockowe i disco polo. W meczu piłki nożnej zmierzą się reprezentacje polskiej i niemieckiej policji. Wcześniej w bazylice św. Krzyża mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin odprawi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Related content

PAP/ran/par