Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Skwer Grzegorza Ciechowskiego? "Cieszą mnie takie inicjatywy"

Najnowsze


Mieszkańcy Targówka chcą upamiętnić wybitnego mieszkańca swojej dzielnicy. Proponują nadać skwerowi nad Kanałem Bródnowskim imię Grzegorza Ciechowskiego. Pomysł spodobał się władzom dzielnicy.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest jeden z lokalnych serwisów internetowych.

- Jesteśmy grupą mieszkanców Targówka, prowadzimy stronę targowek.info i oczywiście jesteśmy fanami Republiki. Skwer nad kanałkiem zapowiada się bardzo fajnie, to może być najładniejsze miejsce w całej dzielnicy - agrumentuje Aleksandra Zielińska, redaktor naczelna serwisu.

Upamiętnić znanego sąsiada

Organizatorzy rozpoczęli akcję zbierania wymaganych 200 podpisów pod petycją w tej sprawie, nie czekając, aż nazwa zostanie nadana - bez ich udziału - przez urzędników. Jak przekonują, nazwanie skweru imieniem muzyka popierają wdowa po artyście, Anna Skrobiszewska, i członkowie zespołu Republika.

- Chcielibyśmy, żeby skwer miał wspaniałego patrona, takiego, który zachęci do odwiedzin i odpoczynku w tym miejscu, a nie odstraszy. A kto może być lepszym patronem, niż genialny muzyk, poeta i do tego, przed laty, nasz sąsiad? - pyta Zielińska.

Inicjatorzy akcji zaznaczają, że Grzegorz Ciechowski nie tylko jest zasłużonym mieszkańcem Targówka. Przede wszystkim to wielka postać polskiej sceny rockowej, autor tekstów i kompozytor. - Muzyk dużą część życia spędził w Warszawie i na zawsze zaznaczył w niej swoją obecność. Upamiętnienie skweru przy ul. Kondratowicza jego nazwiskiem, byłoby skromnym gestem zarówno w kierunku pamięci artysty, jak i osób ceniących twórczość muzyka - podkreślają.

Wiceburmistrz na "tak"

Do pomysłu przychylnie nastawiona jest też Anna Nehrebecka-Byczewska, przewodnicząca Komisji ds. nazewnictwa w radzie miasta. - Cieszą mnie takie incjatywy. Jest mnóstwo wspaniałych ludzi i jeśli takie propozycje wychodzą bezpośrednio od mieszkańców, fanów, jakiejś grupy społecznej, uważam, że trzeba spojrzeć na nie z sympatią. Nie daje to oczywiście gwarancji, że zostaną przyjęte - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Zdecydowanie popieram pomysł - zadeklarował z kolei Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz dzielnicy. - To bardzo ważne i pozytywne, że mieszkańcy chcą brać udział w życiu dzielnicy. Ponadto Grzegorz Ciechowski to wspaniała postać. Człowiek, który nie doczekał się do tej pory upamiętnienia. Myślę, że warto byłoby przypomnieć teksty i twórczość "Obywatela G.C". Mam zamiar poprzeć tą wspaniałą inicjatywę przed zarządem dzielnicy - dodał.

Nowy skwer

Skwer, o którym mowa, znajduje się pomiędzy Kanałem Bródnowskim, a Osiedlem przy ul. Zaciszańskiej. Jego budowa ma być zakończona wiosną tego roku. Podświetlana fontanna, ławeczki, poszerzone ścieżki i mostki nad oczkiem wodnym - tak ma wyglądać.

Każdy może poprzeć wniosek

Wniosek o nadanie imienia Grzegorza Ciechowskiego może poprzeć każda osoba pełnoletnia zameldowana w Warszawie, niekoniecznie mieszkaniec Targówka. Podpisy można składać w Domu Kultury "Świt" przy ul. Wysockiego 11, w recepcji Domu Kultury "Zacisze" przy ul. Blokowej 1, bądź pobrać wniosek ze strony organizatora i, po wypełnieniu, odesłać go na aders DK "Świt" z dopiskiem "Skwer Ciechowskiego".

wmk/par/roody

Źródło zdjęcia głównego: urzad.targowek.waw.pl

Pozostałe wiadomości