Skwer dla Kaczmarskiego

Warszawa

archiwum TVNBędzie skwer im. Jacka Kaczmarskiego

Imieniem Jacka Kaczmarskiego - urodzonego w Warszawie poety, barda antykomunistycznej opozycji - zostanie nazwany skwer przy pl. Unii Lubelskiej informuje PAP. Autor piosenek: Obława, Sen Katarzyny II, Mury uczył się w pobliskim liceum im. Narcyzy Żmichowskiej.

O upamiętnienie poety w warszawskim nazewnictwie wnioskowała Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Pozytywne opinie do projektu wydał m.in. Zespół Nazewnictwa Miejskiego oraz rada Mokotowa. Uchwałę w tej sprawie stołeczni radni przyjęli późnym wieczorem na środowej sesji Rady Warszawy.

Imieniem Kaczmarskiego zostanie nazwany skwer u zbiegu ulic Klonowej i Puławskiej na Mokotowie. W uzasadnieniu zaznaczono, że Kaczmarski mieszkał w tej dzielnicy i uczęszczał do pobliskiego liceum

Kariera artystyczna

Jacek Kaczmarski rozpoczął karierę artystyczną w połowie lat 70. Występował m.in. z Przemysławem Gintrowskim, współpracował z kabaretem Pod Egidą. W 1979 r. z Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki Mury, z którym występował w całym kraju. Stan wojenny zastał go na Zachodzie, gdzie pozostał na emigracji. Przez kilka lat miał swój program w Radiu Wolna Europa. Podczas stanu wojennego jego liryka była rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach. Utwór Mury stał się hymnem antykomunistycznej opozycji. Po powrocie do Polski w 1990 r. odbył spektakularną trasę koncertową, nagrywał płyty m.in. Wojnę postu z karnawałem. W 1995 r. wyjechał do Australii. Popularność przyniosły Kaczmarskiemu takie pieśni, jak Mury, Obława, Nasza klasa, Głupi Jasio, Zbroja, Dzieci Hioba. W sumie nagrał 23 albumy. Jego ostatnia płyta Mimochodem ukazała się w 2001 r. Wydał także osiem tomików poezji, powieść autobiograficzną. Artysta zmarł po długiej walce z nowotworem w kwietniu 2004 roku w wieku 47 lat. Pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

PAP/su//ec