Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Skradają się i składają jak harmonijka. Eksportowy hit warszawskiego zoo

Warszawa

O Bongowarszawskie zoo
wideo 2/2

Chodzą ostrożnie, a ich ciało zdobią jasne prążki i piękny kolor. Antylopy bongo od ćwierć wieku są dumnymi mieszkańcami warszawskiego zoo.

- Antylopy bongo to jedne z piękniejszych afrykańskich zwierząt. Ten gatunek pochodzi z dżungli tropikalnej, z zachodniej Afryki. Jest to typowa antylopa leśna. Potężne zwierzę, a żyjące w gęstej dżungli - wyjaśnia Andrzej Kruszewicz, dyrektor stołecznego ogrodu zoologicznego.

"Jak harmonijka"

I zwraca uwagę na sposób poruszania tych zwierząt. Może być zaskakujący. Jak zaznacza Kruszewicz, to nie jest ruch jak zwierzęcia sawannowego, które po prostu się przemieszcza. - Bongo chodzą inaczej, chodzą ostrożnie. Cały czas jakby się skradają. Stawia nogę, rozgląda się, podchodzi dwa kroczki - opisuje dyrektor.

U bongo w oczy rzuca się też piękny kolor ciała i wyraziste, jasne prążki. - Składają się momentami jak harmonijka - zaznacza Kruszewicz.

Warszawskie zoo chwali się sukcesami hodowlanymi z tym gatunkiem. - W warszawskim ogrodzie zoologicznym bongo rozmnażają się zupełnie nieźle od ćwierć wieku. Jesteśmy znanym ośrodkiem hodowli tego gatunku. Nasi opiekunowie świetnie sobie z nim radzą - zapewnia Kruszewicz.Według dyrektora zwierzęta są oswojone, podchodzą do ręki, dają się głaskać.

ran/mś