Skontrolowali klimatyzację w autobusach. 50 usterek

Warszawa

Uff, jak gorąco!

Niedziałająca klimatyzacja w miejskich autobusach to utrapienie wielu pasażerów komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego w tym roku przeprowadził 769 kontroli systemów chłodzenia. Odnotowano 50 usterek, za które nałożono już kary finansowe.

- Kontrole przynoszą wymierny efekt, a liczba pojazdów z niesprawną lub źle działającym systemem chodzącym zmniejsza się - informuje ZTM.

W roku 2011 sprawdzono 1427 pojazdów i odnotowano 523 uchybienia. Rok później liczba skontrolowanych wozów wzrosła do 5035, a nadzór ruchu ukarał przewoźników autobusowych za 1383 przypadki niesprawnej klimatyzacji.

Kierowca ma "ciepły guzik"

Minimalna moc chłodzenia jest ustalona w specyfikacji przetargowej i tak w przypadku przewoźników autobusowych – Miejskich Zakładów Autobusowych, Mobilisu, PKS Grodzisk Mazowiecki oraz ITS Michalczewski, temperatura wewnątrz pojazdów nie może przekroczyć 25 C. Gdy jest większa, klimatyzacja powinna włączać się automatycznie.

W tramwajach chłodzenie ma działać przez cały czas kursowania. klimatyzacji nie jest zależne od pory dnia. W pociągach SKM, podobnie jak w autobusach, temperatura wewnętrzna nie powinna przekroczyć 25 C.

Kierowcy autobusów wyposażonych w klimatyzację mają obowiązek stosowania przez całą dobę tzw. "ciepłego guzika", pozwalającego na otwieranie drzwi przez pasażerów samodzielnie. Jeśli na przystanku nie ma oczekujących i nikt nie wysiada, drzwi pozostają zamknięte i do środka nie dostaje się wtedy gorące powietrze, a schłodzone nie wydostaje się na zewnątrz.

W pojazdach, które nie są wyposażone w system chłodzenia wnętrza okna muszą zostać odblokowane, powinny zostać otwarte szyberdachy i włączone nawiewy.

lata//ec