Skończyły się pieniądze na walkę z zimą

Warszawa

Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plMogą być trudne warunki na drogach

Zabezpieczone w budżecie pieniądze na walkę ze śniegiem w stolicy skończyły się. Tej zimy Zarząd Oczyszczania Miasta wysyłał pługosolarki do akcji już blisko 90 razy, a jeszcze dzisiaj spodziewana jest śnieżyca.

"Gdyby sięgnąć wzrokiem daleko w przeszłość, to widać, że tak intensywnego sezonu zimowego pod względem liczby wyjazdów pługosolarek nie mieliśmy. 86 razy ogłaszaliśmy akcje oczyszczania dróg" - informuje Zarząd Oczyszczania Miasta.

Wydali 74 mln zł. A to nie koniec

Od kilku lat ZOM nie musiał posyłać solarek tak często. W ubiegłym sezonie akcji było tylko 35, dwa lata wcześniej 66, a w sezonie 2009/10 – 71.

Duża liczba akcji przekłada się oczywiście na finanse miasta. W budżecie zarezerwowano na ten cel 72 miliony zł. Tymczasem wydano już 74 miliony.

– Teraz operujemy naszym wewnętrznym budżetem, zabieramy pieniądze z innych naszych "przegródek" - tłumaczy Iwona Fryczyńska, rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta. - Będziemy wnioskować do prezydent miasta o uzupełnienie środków – dodaje.

Wszystko wskazuje na to, że na 74 milionach się nie skończy, bo śnieg wciąż pada. A dzisiaj po południu przez Warszawę ma przejść śnieżyca.

Kary dla firm

W tym sezonie Zarząd Oczyszczania Miasta nałożył na firmy, które odśnieżają ulice na zlecenie miasta kary w wysokości 840 tys. zł. – Na przykład za późne podjęcie pracy, czy niewykonanie jej tak, jak tego wymagamy – wyjaśnia Fryczyńska.

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za odśnieżanie 40 proc. stołecznych ulic oraz 2 mln mkw. terenów dla pieszych.

zdjęcie główne: PAP /Jakub Kamiński

ran//ec/b