Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Skoczą do Wisły, sprawdzą stan wody

Najnowsze

ShutterstockBig Jump będzie organizowany w całej Polsce

W niedzielę kąpiel w Wiśle będzie legalna, a wręcz wskazana. Przy Płycie Desantu odbędzie się akcja "Wielki skok", która ma przypomnieć o ochronie wód.

Można wejść po szyję albo tylko zamoczyć rękę. Liczy się cel. Jak co roku w drugą niedzielę lipca w całej Polsce odbędzie się "Big Jump", czyli wspólne wejście do wody, którego uczestnicy zamanifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek. Główne wydarzenie tradycyjnie będzie miało miejsce w stolicy.

O godz. 15 na plaży przy Płycie Desantu warszawiacy będą mogli przyłączyć się do "Wielkiego skoku" do Wisły. Jednak już od godz. 11 na uczestników akcji czekać będzie wiele atrakcji. Oczywiście z ekologią w tle - nie zabraknie wodnego koła fortuny, budowania makiety rzeki czy rozpoznawania tropów nadwiślańskich zwierząt.

Będą weryfikować stan wód

Tegoroczna edycja imprezy odbywa się w ramach polskich obchodów 70. rocznicy ONZ.

Ta edycja jest szczególnie ważna, gdyż w roku 2015 państwa członkowskie Unii Europejskiej będą weryfikować efekty prowadzonej polityki wodnej w zakresie osiągnięcia dobrego stanu wód w oparciu o założone cele w przyjętej w roku 2000 Ramowej Dyrektywy Wodnej. Każdy może jednak spróbować zweryfikować na swój sposób stan wód, uczestnicząc w "Big Jump" – zachęca stołeczny ratusz.

Skoczą ludzie i zwierzęta

12 lipca do wody będą skakać także mieszkańcy innych polskich miast i miasteczek. W zeszłym roku Polacy zorganizowali "Big Jump" w ponad 60 miejscach. W wydarzeniach wzięło udział 11 psów, 4 konie oraz… zaskroniec. Koordynatorem akcji jest Klub Gaja.

Zdrowe rzeki to bogate i różnorodne środowisko naturalne czyli lepsza jakość naszego otoczenia, m.in. atrakcyjne trasy spacerowe i rowerowe, pełne łowiska, piękne plaże, miejsca rekreacji i radości – tłumaczą organizatorzy.

Niebawem warszawiacy będą mogli odpoczywać także na nowych bulwarach nad Wisłą:

jk/b

Bulwary maja być otwarte w lipcuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock