Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

SKM z nowym rozkładem. Duże opóźnienia i chaos

Warszawa

ZTMPasażerowie skarżą się na kursowanie pociągów SKM

- Po Euro panuje chaos w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej. Wiele pociągów jest skasowanych, a te które kursują spóźniają się po 20-40 minut - alarmują internauci. - To nic nowego. Jak co roku przed wakacjami są zmiany w rozkładzie, ale liczba połączeń jest podobna - odpowiadają przewoźnicy i sugerują pasażerom dokładniejsze sprawdzanie rozkładów.

- Proszę się zainteresować tematem kompletnego załamania harmonogramu pociągów SKM linii S2 i S3 po Euro 2012. Pociągi spóźniają się po 20-40 minut, zlikwidowano najdogodniejsze połączenie S3 z Legionowa w okolicach godziny 7.40-7.55, dzięki któremu wiele osób mogło dostać się do pracy na stacjach Al. Jerozolimskie – Służew przed godziną 9.00. Zamieszanie jaki panuje na stacji Zachodniej przekracza wszelkie granice cierpliwości - napisał do nas

- Zajmijcie się pilnie kursowaniem SKM, bo od poniedziałku nastąpił chaos. Skończyło się Euro i już włodarzom i zarządcom nie opłaca się działać na korzyść warszawiaków, którzy dojeżdżają codziennie do pracy. Był pokaz siły i możliwości w czerwcu, a lipiec okrutnie obnażył słabość komunikacyjnych rozwiązań na kolei – krytykuje Marcin dojeżdżający z Białołeki do pracy w zagłębiu biurowym na Służewcu. Internauta opisuje ponad 40-minutowe opóźnienia w drodze powrotnej.

- 4 lipca planowałem dojechać do stacji Służewiec SKM S2 lub S3 po godzinie 9.20. Zapowiedzi z głośników były opóźnione i chaotyczne, ludzie biegali z walizkami od 2 i 3 peronu aż na 6. Masakra – relacjonuje Marek i dodaje, że nawet konduktorzy i kontrolerzy sprawiali wrażenie zdezorientowanych.

Od poniedziałku skrzynka warszawa@tvn.pl zasypywana jest podobnymi skargami, dlatego poprosiliśmy o wyjaśnienia.

Radzą zapoznać się z rozkładem

- To nic nowego. Jak co roku przed wakacjami są zmiany w rozkładzie - informuje Magdalena Lerczak, rzeczniczka SKM - Nie odnotowaliśmy tak dużych opóźnień w kursowaniu pociągów. Być może pasażerowie nie zapoznali się z nowym rozkładem jazdy i czekali na pociąg, który teraz nie kursuje - dodaje.

Zarząd Transportu Miejskiego potwierdza zmiany w kursowaniu pociągów, które obowiązują od 29 czerwca. Wyjaśnia jednak, że liczba pociągów nie zmieniła się znaczaco. - Ogólna liczba połączeń jest podobna i pociągi nie kursują rzadziej. Nie ma jedynie dodatkowych specjalnych pociągów, które w związku z Euro kursowały w dni meczowe - informuje Konrad Klimczak z biura prasowego ZTM.

Przesiadka z SKM do KM

Zapytaliśmy o konkretne przypadki. Dlaczego skasowano popularne połączenie linii S3 wyruszające z Legionowa ok. godz. 7.40.

Rzeczniczka SKM odbije piłeczkę w kierunku ZTM. - My nie decydujemy, który pociąg wypadnie z rozkładu. Realizujemy usługę przewozową, którą zleca Zarząd Transportu Miejskiego - tłumaczy Magdalena Lerczak.

ZTM sugeruje przesiadkę. - W tym przypadku na Służewiec można dojechać z przesiadką. Na Dworcu Zachodnim można się przesiąść do pociągu Kolei Mazowieckich - odpowiada Klimczak.

To nie koniec zmian

W najbliższym czasie sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Na pasażerów czekają kolejne zmiany w kursowaniu pociągów i utrudnienia. – Będą one spowodowane remontami - przyznaje rzeczniczka SKM.

wp,su/b