SKM przez Bemowo, jeśli Unia da pieniądze

Warszawa

fot. Mateusz Włodarczyk/Wikipedia cc by saSKM pojedzie przez Bemowo i Wolę?

Czy pociągi SKM będą kursowały przez Bemowo i Wolę? Zarząd Transportu Miejskiego nie mówi "nie", a kolejarze mają się starać się o unijne pieniądze na budowę przystanków dla pasażerów - podaje portal Rynek Kolejowy.

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta wielokrotnie powtarzał, że pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej mogłyby przejeżdżać przez Bemowo i Wolę. Był jednak problem ze sfinansowaniem budowy trzech stacji na terenie tych dzielnic. Ich koszt to nawet 40 mln złotych. Polskie Linie Kolejowe duże nadzieje pokładają w funduszach unijnych.

- Jesteśmy gotowi pod względem projektowym do budowy przystanków Wola Park i Fort Wola. Znalazły się one w studium wykonalności modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. Pracujemy również nad umieszczeniem tego zadania w przyszłej perspektywie finansowej UE - mówi w rozmowie z portalem Rynek Kolejowy rzecznik PKP PLK, Maciej Dutkiewicz.

W przyszłości pociągi SKM miałyby obsługiwać istniejącą trasę od Dworca Gdańskiego do stacji Gołąbki. Przystanki dla pasażerów są zaplanowane przy Powązkowskiej, centrum handlowym Wola Park i Forcie Wola.

3 przystanki za 40 mln złotych

Dutkiewicz przyznaje, że są możliwości innych lokalizacji przystanków. - Warto byłoby poznać bardziej szczegółowe plany przewoźników, ile par pociągów chcieliby na odcinku uruchomić i z jaką częstotliwością. Nowe przystanki, w miarę możliwości finansowych, powstają wszędzie tam gdzie jest na nie wyraźne zapotrzebowanie, zgłaszane ze strony przewoźników i, przede wszystkim, pasażerów - precyzuje Dutkiewicz.

bf/par/roody