Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

SKM przewiozła ponad 17 milionów pasażerów

Najnowsze

SKMNowa linia na lotnisko

17 milionów i 260 tysięcy osób przewiozła w 2012 roku Szybka Kolej Miejska. To ponad pięciokrotny wzrost w ciągu kilku lat od powstania spółki.

Do połowy ubiegłego roku warszawiacy i przyjezdni podróżowali SKM na trzech trasach. W czerwcu pojawiło się nowe połączenie z lotniskiem im. F. Chopina. Choć kursy na Okęcie nie cieszyły się dużą popularnością z linii korzystali chętnie pracownicy biur w okolicy przystanku Służewiec.

Skromne początki

Pozwoliło to zwiększyć liczbę pasażerów kolejki pięciokrotnie - w 2006 roku odnotowano 3,67 mln pasażerów. Początki były skromne, bo jeżdżono wyłącznie na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Falenica. We wrześniu 2005 roku na stacji Warszawa Centralna uroczyście przekazano nowoczesne pojazdy Newagu 14 WE, ale linię obsługiwały też wysłużone składy. Dzisiaj SKM dysponuje 29 pociągami nowego typu w czerwonych barwach.

Próbowali już w latach 30.

Pierwsze próby stworzenia SKM w Warszawie miały miejsce już w latach 30. minionego wieku w związku z częściową elektryfikacją węzła i wprowadzania kursów podmiejskich.

b/ec

Źródło zdjęcia głównego: SKM