Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Sklonował Dolly i nie żałuje. "Dziś zrobiłbym to samo"

Warszawa

Rozmowa

Wśród mazowieckich owiec ugościło Centrum Nauki Kopernik brytyjskiego naukowca, który stworzył słynną owcę Dolly. – Dziś sklonowałbym ją raz jeszcze - powiedział reporterce TVN24.

Choć sklonowaniu zwierzęcia towarzyszyło wiele wątpliwości natury moralnej, prof. Keith Cambpell nie żałuje swojej decyzji. - Myślę, że to była bardzo dobra decyzja, bo stworzyła wiele nowych możliwości nie tylko dla rolnictwa, ale również dla biologii i medycyny. Dzięki niej można poszukiwać nowych leków i walczyć z chorobami, które dotykają ludzi - tłumaczył reporterce TVN24.

Nie bawi się w Boga

Naukowiec przekonywał, że klonowanie połączone z modyfikacjami genetycznymi to najkrótsza droga do tego, by zwierzęta szybciej rosły, mniej chorowały albo miały chudsze mleko. Do DNA osobnika możemy wprowadzić wyselekcjonowane geny: odporności na ptasią grypę, chorobę wściekłych krów czy infekcje bakteryjne. Krótko mówiąc zwierzęta jeszcze lepiej będą mogły służyć człowiekowi.

- Wiem, że są ludzi, którzy myślą, że bawimy się w Boga. Sprzeciwiają się klonowaniu i kropka. Ja nie mam takiego wrażenia. Myślę, że trzeba patrzeć na te sprawy przez pryzmat różnych gatunków. Dla mnie to kolejna metoda w naszym arsenale, pomoże nam lepiej zrozumieć biologię człowieka – stwierdził prof. Keith Cambpell.

Ruszył cykl Genesis

Nie przeciwstawił się klonowaniu ludzkich komórek dla konkretnych celów. - Jeśli chodzi o klonowanie człowieka to jestem przeciwny robieniu tego w celach reprodukcyjnych. Ale popieram użycie tej metody do uzyskania komórek macierzystych. Są ludzie, którzy i temu się przeciwstawiają, dlatego trzeba to dokładnie przedyskutować, pewnie w każdym kraju z osobna – podsumował brytyjski uczony.

Dzisiejsze spotkanie z warszawiakami i wykład otwierają cykl naukowy Genesis poświęcony biotechnologii. Kolejna okazja do rozmowy z prof. Campbellem już w sobotę.

bako/par