Najnowsze

Sklep z papierosami dla... dzieci. Ma przypominać o smogu

Najnowsze

O otwarciu punktu przy Szpitalnej
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plO otwarciu punktu przy Szpitalnej

Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do lokalu przy Szpitalnej. To tam w poniedziałek otwarto centrum informacji o smogu. - Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

- Pozwoliliśmy sobie na małą prowokację. W sobotę umieściliśmy na witrynie lokalu paczuszki – produkt firmy, która nie istnieje. Stworzyliśmy też sklep internetowy z nieistniejącymi papierosami dla dzieci i wypuściliśmy do sieci wiadomość na ten temat – powiedział na poniedziałkowej konferencji w lokalu przy ulicy Szpitalnej 4 Jan Mencwel z zarządu stowarzyszenia.

"Palenie smoków to sama przyjemność"

Paczuszki - widoczne na witrynie lokalu i na stronie internetowego sklepu - wizualnie przypominają pudełka papierosów. Zamiast logo firm tytoniowych, na opakowaniach widnieją kolorowe smocze głowy. Z kolei zamiast ostrzeżeń tekstowych są zachęcające hasła np. "palenie smoków to sama przyjemność" czy "w środku to co lubisz". Mencwel podał, że w ciągu 24 godzin informacja o sklepie z papierosami dla dzieci "obiegła cały internet". Pojawiły się głosy oburzenia.

Rzecznik stowarzyszenia Karol Perkowski zapewnia, że o żadnej sprzedaży papierosów dla dzieci nie może być mowy. Prowokacja miała nagłośnić problem smogu i uruchomienie centrum informacji o smogu. Będzie tam można uzyskać informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, o tym jak sobie z tym radzić, jak minimalizować skutki.

- Każde dziecko, każdy mieszkaniec Warszawy dziennie wdycha tyle benzopirenu, ile jest w trzech papierosach, czyli tygodniowo jedną paczkę. Ta informacja nikomu nie wydaje się oburzająca. Zajęło nam niemal trzy lata by temat przebił się na pierwsze strony gazet, a wystarczyły 24 godziny by fikcyjny produkt, który truje dzieci, wywołał dyskusję – zaznaczył Mencwel. - Papierosy dla dzieci są nielegalne ale substancje którymi można palić i truć dzieci na ulicach – niestety legalne są – dodał. Lokal będzie działał do 13 marca w godz. 14 - 20. W środku na mieszkańców czekają wystawa infografik o tym, jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, ekspozycja roślin filtrujących smog, gra planszowa Smok - Smog Warszawski. Planowane są też spotkania, debaty, pokazy filmów i dyżury eksperckie. – Lokal wynajmujemy od Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i będziemy za to płacić z naszych składek członkowskich – zapewnia Karol Perkowski z MJN.

Szkodliwy pył

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne związki chemiczne m.in. benzopiren. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na powietrzu.

ran/r

Pozostałe wiadomości