Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Sklep z papierosami dla... dzieci. Ma przypominać o smogu

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plO otwarciu punktu przy Szpitalnej

Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do lokalu przy Szpitalnej. To tam w poniedziałek otwarto centrum informacji o smogu. - Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

- Pozwoliliśmy sobie na małą prowokację. W sobotę umieściliśmy na witrynie lokalu paczuszki – produkt firmy, która nie istnieje. Stworzyliśmy też sklep internetowy z nieistniejącymi papierosami dla dzieci i wypuściliśmy do sieci wiadomość na ten temat – powiedział na poniedziałkowej konferencji w lokalu przy ulicy Szpitalnej 4 Jan Mencwel z zarządu stowarzyszenia.

"Palenie smoków to sama przyjemność"

Paczuszki - widoczne na witrynie lokalu i na stronie internetowego sklepu - wizualnie przypominają pudełka papierosów. Zamiast logo firm tytoniowych, na opakowaniach widnieją kolorowe smocze głowy. Z kolei zamiast ostrzeżeń tekstowych są zachęcające hasła np. "palenie smoków to sama przyjemność" czy "w środku to co lubisz". Mencwel podał, że w ciągu 24 godzin informacja o sklepie z papierosami dla dzieci "obiegła cały internet". Pojawiły się głosy oburzenia.

Rzecznik stowarzyszenia Karol Perkowski zapewnia, że o żadnej sprzedaży papierosów dla dzieci nie może być mowy. Prowokacja miała nagłośnić problem smogu i uruchomienie centrum informacji o smogu. Będzie tam można uzyskać informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, o tym jak sobie z tym radzić, jak minimalizować skutki.

- Każde dziecko, każdy mieszkaniec Warszawy dziennie wdycha tyle benzopirenu, ile jest w trzech papierosach, czyli tygodniowo jedną paczkę. Ta informacja nikomu nie wydaje się oburzająca. Zajęło nam niemal trzy lata by temat przebił się na pierwsze strony gazet, a wystarczyły 24 godziny by fikcyjny produkt, który truje dzieci, wywołał dyskusję – zaznaczył Mencwel. - Papierosy dla dzieci są nielegalne ale substancje którymi można palić i truć dzieci na ulicach – niestety legalne są – dodał. Lokal będzie działał do 13 marca w godz. 14 - 20. W środku na mieszkańców czekają wystawa infografik o tym, jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, ekspozycja roślin filtrujących smog, gra planszowa Smok - Smog Warszawski. Planowane są też spotkania, debaty, pokazy filmów i dyżury eksperckie. – Lokal wynajmujemy od Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i będziemy za to płacić z naszych składek członkowskich – zapewnia Karol Perkowski z MJN.

Szkodliwy pył

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne związki chemiczne m.in. benzopiren. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na powietrzu.

Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Akcja MJN | Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/r