Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Skażenie, atak terrorystyczny, pożar. Co robić podczas zagrożenia w metrze?

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plO celu szkoleń

W podziemnej kolejce dochodzi do skażenia, ktoś lub coś nam zagraża. Co wtedy zrobić? Jak się zachować? - Nie ma jednego sposobu postępowania, gdy dzieje się źle - mówi tvnwarszawa.pl Grzegorz Cieśla z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Ruszyła II edycja bezpłatnych szkoleń "Społeczny Asystent Metra".

Przykładów potencjalnego zagrożenia daleko szukać nie trzeba. We wtorek na stacji Wilanowska doszło do pożaru i zadymienia. Zarządzono ewakuację. Ostatecznie okazało się, że nie było większego zagrożenia. Ale do każdej sytuacji warto być przygotowanym.

"Nie ma jednego sposobu postępowania"

- Nie ma jednego sposobu postępowania, który mówi, co zrobić, gdy dzieje się źle. W zależności od tego, z jakim zagrożeniem pasażer może mieć do czynienia, a badając ataki terrorystyczne, tak z 7 lipca 2005 roku w Londynie czy rok wcześniej w Madrycie wiemy, jakie wygenerowały zagrożenia i jaki sposoby postępowania byłyby pożądane – mówi tvnwarszawa.pl Grzegorz Cieśla z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ta instytucja wspólnie z Metrem Warszawskim i państwową strażą pożarną organizuje szkolenia, na których można dowiedzieć się, jak zachowywać się w razie zagrożenia w podziemnej kolejce. Warsztaty odbywały się we wtorek. Podczas zajęć eksperci tłumaczą przed wszystkim, jak zachować się, gdy ktoś nam zagraża. A także, co robić, kiedy w metrze znajduje się przedmiot, który potencjalnie może być bombą lub gdy doszło do skażenia.

Jak zachować się w razie niebezpieczeństwa?
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

"Należy zachować spokój"

O podstawach postępowaniach w sytuacji zagrożenia w pociągu metra mówił przed kamerą tvnwarszawa.pl Michał Konopka ze straży pożarnej. - Przede wszystkim należy zachować spokój, ostrzec osoby, które są w najbliższym otoczeniu, a także za pomocą specjalnego telefonu, który jest w metrze, maszynistę, a ten powiadomi dyżurnego stacji i rozpocznie się cała procedura alarmowa – wyjaśnia strażak.

- Pociąg powinien dojechać do najbliższej stacji, na pewno rozpocznie się ewakuacja połączona z akcją ratowniczo-gaśniczą. Na pewno na miejsce przyjadą służby Metra Warszawskiego, zastępy państwowej straży pożarnej i będzie podejmowana akcja - dodaje.Więcej można dowiedzieć się podczas samych szkoleń "Społeczny Asystent Metra". Na aktualnie trwające zgłosiło się 90 osób. - Szkolenia są bezpłatne, dla wszystkich pełnoletnich, również dla pasażerów innych środków komunikacji miejskiej, jak i poruszających się samochodami. Sytuacje kryzysowe mogą nastąpić w każdym miejscu – przekonuje Cyryl Wojewódzki z biura prasowego Metra Warszawskiego.Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu mogą zgłaszać się drogą mailową na adres:sam@metro.waw.pl.

ran

O szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa w metrze
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl