Skargi mieszkańców pomogły. Ratusz skontroluje odbiór śmieci

Warszawa

nupolek / Kontakt24Przepełniona altanka na Muranowie

Po napływających od mieszkańców skargach, władze miasta postanowiły skontrolować usługi wywozu śmieci przez firmę Sita. Zapowiadają również, że kontrole obejmą także inne dzielnice.

O problemach z wywozem śmieci na Ursynowie piszemy od środy. Mieszkańcy skarżą się na zapchane śmietniki i brak pojemników. Na naszych łamach przedstawiciel firmy Sita przekonywał, że reagują na bieżąco i odbierają odpady. Stwierdzili również, że nowego systemu trzeba się nauczyć.

Altanki, pojemniki

Jednak doniesienia mieszkańców wystarczyły, by ratusz rozpoczął kontrolę działalności firmy. "W ramach podjętych działań miejscy urzędnicy będą sprawdzać stan altanek śmietnikowych, obecność i dostępność wymaganych pojemników oraz przestrzeganie ustalonych w harmonogramach częstotliwości odbierania śmieci z poszczególnych nieruchomości" – informuje urząd miasta w wysłanym do mediów komunikacie.

- Namawiam do zgłaszania wszystkich wątpliwości i niedociągnięć pod miejskim numerem 19115. Takie zgłoszenie zostaje zarejestrowane przez miasto i może stać się dla nas podstawą do zweryfikowania kwot wypłacanych firmom za odbiór śmieci w danym miesiącu. Jeśli jakakolwiek firma nie będzie się wywiązywać ze swoich obowiązków należycie, zapłata zostanie odpowiednio pomniejszona – zapewnia Jarosław Dąbrowski, zastępca prezydenta Warszawy nadzorujący gospodarkę odpadami w mieście.

Jak informują mieszkańcy na Kontakt24, problemy z przepełnionymi altankami są także między innymi na Muranowie.

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Każdy, kto w śmieciowej deklaracji wpisał, że będzie segregować odpady, powinien wrzucać je jednego z trzech odpowiednio oznaczonych pojemników lub worków dostarczonych przez firmę.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. To skutek przeciągającej się rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą. Rozpatruje ona odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały. Chodzi o spółki Byś i Remondis. Władze Warszawy zapowiedziały, że do czasu rozstrzygnięcia KIO nie wdrożą nowego systemu w całym mieście.

Jak wygląda sytuacja z odbiorem śmieci u Was na osiedlu?

Informacje i zdjęcia możecie przysyłać na warszawa@tvn.pl albo na Kontakt24

ZOBACZ REPORTAŻ DZIENNIKARZA "POLSKI I ŚWIAT" NA TEMAT ZAMIESZANIA Z ODBIOREM ŚMIECI:

Reportaż programu "Polska i Świat"
TVN24

ran/par