Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Skarby architektury w miniaturze. Nowa siedziba atrakcji

Najnowsze

Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plPark Miniatur przy Senatorskiej

Pałac Kronenberga, Pałac Saski, Teatr Letni, Pałac Karasia, Giełda Warszawska, Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich. Makiety tych nieistniejących już warszawskich budynków można od piątku oglądać w Parku Miniatur, który przeniósł się do dawnego banku Laundaua przy Senatorskiej 38.

- Nowa siedziba jest dużo większa od poprzedniej. Pomieszczenia są jasne i przestronne, jest dużo naturalnego światła, dzięki czemu eksponaty są dużo lepiej wyeksponowane - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, organizatorzy spodziewają się, że siedziba przy Senatorskiej spodoba się odwiedzającym, nie tylko z uwagi na lepsze warunki, ale i dobrą lokalizację, przy placu Bankowym.

Miniatury w obiektywie naszego reportera:

Miniaturowa Warszawa

Pierwszą makietą zaprezentowaną w ramach Parku Miniatur był Pałac Saski. Stanął w marcu ubiegłego roku przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Później ekspozycja, uzupełniona o kolejne obiekty, przeniosła się do parku Sowińskiego na Woli. Można tam było oglądać Pałac Karasia z Krakowskiego Przedmieścia, Wielki Salon i Żelazną Bramę z Ogrodu Saskiego, budynek Giełdy Warszawskiej z ul. Królewskiej, Gościnny Dwór i Pałac Lubomirskich.

W sierpniu doszedł Pałac Kronenberga - największa, najwspanialsza rezydencja XIX-wiecznej Warszawy, która stała kiedyś w miejscu, gdzie obecnie jest hotel Sofitel Victoria.

Docelowo 50 obiektów

W sumie w ciągu trzech lat ma powstać 50 miniatur nieistniejących warszawskich budynków w skali 1:25. W ramach projektu powstaną też ogrody, dziedzińce, mosty, a na ulicach pojawią się samochody, karety i dorożki i figurki postaci w strojach z epoki. Jak mówił Jarosław Zieliński, varsavianista i jeden z inicjatorów Parku Miniatur, na jego organizację potrzeba 3,5 hektara terenu.

Budowa modeli poprzedzona jest analizą dostępnych dokumentów. Jak mówią pomysłodawcy, w odtworzeniu budynków pomocne są fotografie, ryciny, mapy, pomiary itp. W ten sposób powstaje projekt architektoniczny, następnie komputerowo przetwarzany na trójwymiarowy obraz.

2 i 3 maja park otwarty będzie od 10.30 do 18.30. W cenie biletu (10-14 złotych) można wybrać się na spacer po wystawie zdjęć z września 1939 roku w godzinach 13.30 i 15.30.

Park Miniatur znów otwartyLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

O idei Parku Miniatur:

To ma być forma edukacjiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Pomysłodawca o parku miniaturArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Odtwarzają zabytkiArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kś/b