Sinice zakwitły nad Zegrzem. Zakaz kąpieli

Warszawa

Ekspert o sinicachtvnmeteo.pl
wideo 2/2

Plaża w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim z oficjalnym zakazem kąpieli. Zakwitły w tym rejonie sinice, które mogą powodować między innymi poważne problemy żołądkowe.

Ostrzeżenie w sprawie plaży przy ulicy Zegrzyńskiej w Nieporęcie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Jak czytamy na stronie GIS, woda w tym miejscu jest nieprzydatna do kąpieli.

Jak powód urzędnicy podają zakwit sinic. Inspektorat planuje następne badanie 30 lipca tego roku. Kąpielisko "Dzika Plaża" położone jest w Nieporęcie przy południowym wybrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. Nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Czym są sinice?

- Sinice to takie organizmy, które żyją w zasadzie od początku świata, który my rozumiemy jako świat. Są bardzo stare - powiedział na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dodał, że bardzo dużo występuje ich w miejscach, gdzie jest odpowiednia ilość biogenów, czyli substancji, na bazie których mogą się rozwijać. Jednak potrzebna im jest również odpowiednio ciepła woda.

Sinice nie są glonami, lecz cyjanobakteriami, prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.

Sinice nad Zegrzem
Google

Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.

Jak przypomina tvn24.pl, kąpiel mimo zakazu grozi poważnymi konsekwencjami - sinice wytwarzają toksyny, które mogą powodować wysypki skórne i poważne kłopoty żołądkowe, w tym m.in. biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

O SINICACH CZYTAJ TEŻ NA TVNMETEO.PL

ran//ec