Silny wiatr na Mazowszu, konar ranił kobietę

Najnowsze

Radek / warszawa@tvn.plWichura nad Warszawą (zdjęcie ilustracyjne)

- Wczorajszy dzień i dzisiejsza noc były wyjątkowo pracowite dla strażaków – poinformował rzecznik straży pożarnej i podał statystyki z całego kraju. Również z Mazowsza, gdzie w sobotę interwencji było najwięcej.

- Wczorajsze nawałnice spowodowały, że jedna osoba została ranna. To ponad 60-letnia kobieta, która w Otwocku została uderzona spadającym konarem drzewa i trafiła do szpitala – poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Bez energii

- W związku z silnym wiatrem straż pożarna od piątku w całej Polsce odnotowała ponad 2 tys. interwencji, w sobotę było ich 626, a w niedzielę od północy do szóstej rano 524 – poinformował w niedzielę rano rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jeżeli chodzi o sobotę, strażacy interweniowali 626 razy, z czego najwięcej – 123 właśnie na Mazowszu, 122 na Śląsku i 50 w Pomorskiem.

Z kolei w niedzielę od północy do szóstej rano zanotowano 524 interwencje, z czego najwięcej – 141 na Śląsku, 82 w Małopolsce i 62 na Podkarpaciu.

- Silna wichura zerwała około 20 dachów, uszkodziła kolejnych 100 – dodał Frątczak. Aby zminimalizować straty, strażacy zabezpieczają te dachy folią i plandekami, bo silnym wichurom często towarzyszą opady deszczu.

Frątczak powiedział także, że wiatr zerwał wielu linii energetycznych i uszkodził wielu stacji transformatorowych. - Na dzisiejszy poranek aż 148 tys. odbiorców jest pozbawionych dostaw energii – najwięcej – 46,5 tys. na Mazowszu, 32 tys. na Podkarpaciu i 18 tys. w Łódzkiem – przekazał Frątczak.

Kolejne alerty

Frątczak przypomniał też, że na niedzielę są ogłoszone kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia, jeśli chodzi o silny wiatr, dla Pomorza, Mazowsza i Lubelszczyzny. Pierwszy stopień ostrzeżenia ogłoszono dla województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i śląskiego.

W sobotę silny wiatr zrywał elewację z bloku na Bielanach:

Odpadająca elewacja na Bielanach Tomasz, Kontakt 24
wideo 2/2

PAP,kz

Źródło zdjęcia głównego: Radek / warszawa@tvn.pl