Siemens odpowiada w sprawie inspiro. "Chcemy wyjaśnić przyczynę"

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plProblem z pociągami Inspiro

- Wnioskujemy, że Metro Warszawskie wyraża chęć powrotu do rozmów. Chcemy wyjaśnić przyczynę nadmiernego zużycia kół w inspiro – poinformowała firma Siemens. To odpowiedź producenta pociągów, na poniedziałkowe zarzuty metra, że pociągi są źle zaprojektowane i przez to za bardzo zużywają tory.

Niemal 24 godziny firma Siemens, producent pociągów inspiro, czekał z komentarzem na doniesienia metra dotyczące fabrycznej wady tych składów. - W nawiązaniu do otrzymanych informacji wnioskujemy, że Metro Warszawskie wyraża chęć powrotu do rozmów w odniesieniu do sytuacji naruszających standardowe funkcjonowanie systemu metra. Dotyczy to zwłaszcza uruchomionej w marcu drugiej linii metra. Zjawisko nadmiernego zużycia kół zostało stwierdzone w pojazdach obsługujących tę linię - poinformował Maciej Tomaszewski z biura prasowego Siemens.

Niemiecki koncern jest zdeterminowany, by wyjaśnić rzeczywiste przyczyny nadmiernego zużycia kół wspólnie z Metrem Warszawskim. - Dlatego zwróciliśmy się do niezawisłego sądu o wyznaczenie niezależnego eksperta, który pomoże określić faktyczne przyczyny zjawiska. Ekspertyza ta będzie przedstawiona podczas posiedzenia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia w piątek 25 września – dodał Tomaszewski.

Inspiro niszczą tory

w poniedziałek Metro Warszawskie poinformowało, że pociągi inspiro nadmiernie zużywają torowisko na I i II linii metra. Miejska spółka ocenia, że także koła w nowoczesnych pojazdach Siemensa zużywają się zbyt szybko.

Metro chciałoby, żeby producent naprawił pociągi. Siemens nie zgadza się z zarzutami miejskiej spółki i chce wyjaśnić sprawę w sądzie.

Czytaj więcej o sprawie tutaj

Problem z Inspiro
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

jb/sk