Siedem tysięcy osób przed Pałacem Prezydenckim

Najnowsze


W niedzielę po południu przed Pałacem Prezydenckim zebrało się - jak szacują służby porządkowe - ok. 7 tys. osób. Około godz. 17. 30 w powietrze wypuszczone zostały białe i czerwone balony; każdy z nazwiskiem jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej - podała PAP.

Przed Pałacem Prezydenckim wciąż jest tłoczno. - Dochodzi do słownych przepychanek, ale jest w miarę spokojnie - relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Popołudniu nie ma już mowy o scenach podobnych do tych, do których dochodziło rano. Wtedy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości próbowali się przedostać przed pałac przeskakując przez barierki. Doszło do szarpaniny z policją.

Przed pałacem było wtedy, według szacunków policji, około 3 tysiące osób. Po południu do tłumu dołączyli między innymi uczestnicy marszu Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego. Około 18.00, według szacunków służb porządkowych, które podała PAP, było już 7 tys. ludzi.

Miniatura tupolewa i krzyż ze zniczy

Pierwsze osoby zaczęły gromadzić się na Krakowskim Przedmieściu ok. godz. 6. Nie zostały wpuszczone przed sam pałac - ten teren jest odgrodzony od Krakowskiego Przedmieścia barierkami. Urzędnicy ratusza odbierają kwiaty od ludzi i składają je przed pałacem.

Zgromadzeni mają ze sobą flagi, miniaturę samolotu tupolew, i drewniane krzyże. Na chodniku utworzyli krucyfiks ze zniczy.

Odmówili modlitwę Anioł Pański, później recytowane były wiersze. Zebrani oglądają również filmy o katastrofie (m.in. "Mgłę").

"Jarosław, Jarosław!"

Jeszcze o godz. 8:41 na miejscu pojawił się Jarosław Kaczyński. Złożył wieniec osobiście. W tym czasie w okolicznych kościołach biły dzwony, a tłum uruchomił syreny.

Zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim skandowali: "Jarosław, Jarosław!" oraz: "Tu jest Polska, tu jest Polska!".

Parlamentarzyści PiS towarzyszący szefowi partii przenieśli zdjęcie pary prezydenckiej oraz znicze za barierki oddzielające Pałac Prezydencki od Krakowskiego Przedmieścia.

Co jeszcze będzie się działo przed pałacem? Czytaj więcej na ten temat

ran/mz

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty po południu