Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Siedem nowych tras z Warszawy. Wizz Air dogania LOT

Warszawa

Flickr (CC BY-SA 2.0)/ Lars SteffensNowe kierunki Wizz Air

Węgierski przewoźnik Wizz Air od czerwca przyszłego roku zacznie latać z warszawskiego Lotniska Chopina do siedmiu nowych miast. Z tego powodu prezes linii Jozsef Varadi zapowiedział zwiększenie zatrudnienia w Polsce. Wizzair jest obecnie o krok od wyprzedzenia LOT-u pod względem liczby obsługiwanych pasażerów.

- Warszawa była jednym z pierwszych miast w Polsce, z którego Wizz Air zaczął latać. Od roku 2004, czyli na przestrzeni minionych 12 lat, przewieźliśmy 13 milionów pasażerów na trasach z i do Warszawy - powiedział na konferencji prasowej prezes Varadi.

Połączenia lotnicze

W ubiegłym roku Wizzair przewiózł ponad 1,5 mln podróżnych na połączeniach ze stolicą Polski. Ten rok też zapowiada się dobrze.

Czytaj też na tvn24bis.pl Przez pierwszych dziewięć miesięcy 2016 roku odnotowaliśmy już 17-proc. wzrost, jeśli chodzi o liczbę osób z nami podróżujących. A od przyszłego roku rozbudowujemy siatkę połączeń z Warszawy o cztery europejskie stolice jak: Bratysława, Bukareszt, Kijów i Wilno oraz o trzy popularne wśród turystów kierunki jak: Lyon i Nicea we Francji, oraz Lamezia Terme we Włoszech - dodał Varadi.

Nowe kierunki

Połączenia do Bratysławy, Bukaresztu i Lyonu przewoźnik zainauguruje 30 czerwca 2017 r. Z kolei, 1 lipca 2017 r. Wizz Air ma rozpocząć rejsy do Kijowa i Nicei, 2 lipca - do Lamezia Terme, a od 8 września - do Wilna. Wszystkie te połączenia mają być całoroczne.- Razem z ogłoszonymi dzisiaj nowymi połączeniami Wizz Air oferuje aktualnie z Warszawy 48 tras do 25 krajów - powiedział szef linii.Przypomniał, że w maju tego roku linia dodała szósty samolot do swojej bazy na Lotnisku Chopina.- Od czerwca przyszłego roku do warszawskiej bazy dołączy kolejny, już siódmy nasz samolot, co spowoduje stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Nowi pracownicy dołączą do 220-osobowej załogi w Warszawie - powiedział prezes.

Konkurencja na niebie

Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), w pierwszym półroczu najwięcej pasażerów w ruchu regularnym krajowym i międzynarodowym przewiózł irlandzki Ryanair - ponad 4,4 mln pasażerów, co dało mu 31-procentowy udział w rynku. Z tego powodu irlandzka linia jest już przez niektórych nazywana nawet "polskim narodowym przewoźnikiem".Polskie Linie Lotnicze LOT z liczbą 3,1 mln pasażerów mają ok. 22-proc. udział w rynku. Ale tuż za nimi znajduje się węgierski Wizz Air - obsłużył ponad 3 mln ludzi i ma po pierwszym półroczu 21,6-proc. udział w rynku.Wizz Air w tym roku zaczął latać z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. W sumie w tym roku uruchomił 38 nowych tras. Po dodaniu kolejnego samolotu do warszawskiej floty, w czerwcu 2017 roku Wizz Air będzie dysponować 22 maszynami w sześciu bazach w Polsce, zaoferuje 147 tras do 66 miast z ośmiu polskich lotnisk.Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W ubiegłym roku z lotniska skorzystało ponad 11,2 mln pasażerów. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w porcie obsłużono 9,678 mln osób.

Tak wygląda praca kontrolerów ruchu lotniczego:

Praca kontrolerów ruchu lotniczego
TVN24

MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl