Sharon Stone w Warszawie. Odbierze Nagrodę Pokoju

Warszawa

Jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone – została laureatką Nagrody Pokoju (Peace Summit Award). Nagroda zostanie wręczona podczas XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie.

Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz na niesienie im nadziei" - poinformował w środę PAP Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, który jest organizatorem szczytu.

W liście do laureatów Pokojowej Nagrody Nobla Stone napisała: "Dziękuję za to ogromne wyróżnienie – już sama myśl o takim zaszczycie pcha człowieka do dalszych działań. (...) Jestem szczęśliwa, że będę miała okazję uczestniczyć w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. To dla mnie prawdziwy zaszczyt”.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Teatrze Wielkim 23 października w obecności laureatów uczestniczących w szczycie: Dalajlamy XIV, Lecha Wałęsy, Frederika Willema De Klerka, Michaiła Gorbaczowa, Muhammada Junusa, Mairead Corrigan Maguire, Betty Williams, Shirin Ebadi oraz liderów organizacji nagrodzonych pokojowym Noblem.

Od 20 lat prowadzi działalność dobroczynną

Sharon Stone jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, była modelka i producentka, poza pracą filmową, od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.

Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone ogłosiła, że nie spocznie w swojej pracy, dopóki nie uda się znaleźć skutecznego i bezpiecznego leku na tę chorobę.

Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania.

W 2006 r. Stone promowała w Izraelu ideę pokoju na Bliskim Wschodzie podczas konferencji, na której wystąpiła wraz z laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1994 r. Szimonem Peresem. Aktorka pracowała też przy komponowaniu piosenki "Come Together Now"; pieniądze, zarobione na sprzedaży singla z utworem zostały w całości przeznaczone na pomoc ofiarom huraganu Katrina.

Wspierała walkę z malarią

Przekazała również ponad 10 tys. USD podczas szczytu World Economic Forum na cele walki z malarią w Tanzanii. Aktorka poczuła się poruszona przemówieniem prezydenta Tanzanii Benjamina Mkapy, który podawał, że co miesiąc umiera ponad 150 tysięcy dzieci z powodu braku siatek zabezpieczających przed roznoszącymi chorobą komarami.

Stone urodziła się w 1958 r. w Meadville w stanie Pensylwania. Zadebiutowała w filmie "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu" (1980) Woody'ego Allena, występując w drobnej roli opisywanej jako "piękna dziewczyna z pociągu", nie wypowiadając ani słowa. Popularność przynosiły jej także role w serialach telewizyjnych; wystąpiła m.in. w czterech odcinkach serialu „Magnum P.I.” oraz w „War and Remembrance”, u boku Roberta Mitchuma.

Największy rozgłos przyniosła jej rola uwodzicielki-morderczyni w thrillerze "Nagi instynkt" (1992), w którym zagrała obok Michaela Douglasa, dzięki której została uznana za seks-symbol.

W 2005 r. aktorka otrzymała nagrodę za wkład w rozwój światowego kina podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Rok później zagrała w drugiej części "Nagiego instynktu". Ostatnia praca w filmografii aktorki to „The Year Of Getting To Know Us" z 2013 r.

Nagroda Pokoju przyznawana jest od 1999 r., podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r. W przeszłości otrzymali ją m.in. piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, Bono - wokalista grupy U2 a także aktorzy: George Clooney, Roberto Benigni, Don Cheadle i Sean Penn.

Decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje specjalna komisja, złożona z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W jury zasiadali m.in. były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, były prezydent RPA Nelson Mandela, tybetański przywódca duchowy i polityczny Tenzin Gjaco – Dalajlama XIV, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, polski fizyk Józef Rotblat i były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, pod przewodnictwem Gorbaczowa i burmistrza „wiecznego miasta”. Od 2008 r. „stolica pokoju” zmienia się co roku – nagrodę przyznawano w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

PAP/bf