Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Sfałszował dokumenty, okłamał uczelnie. Były sędzia skazany za wykłady z prawa

Warszawa

Komenda Stołeczna PolicjiWyrok w sprawie Mariusza K. jest już prawomocny

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał w czwartek wyrok w sprawie Noaha R. vel Mariusza K., który na podstawie sfałszowanych dokumentów podjął pracę wykładowcy akademickiego. Kara 2,5 roku więzienia jest już prawomocna. Skazany musi też zwrócić trzem uczelniom ponad 120 tysięcy złotych.

Skazany mężczyzna jest byłym sędzią. Został usunięty z zawodu za nieprawidłowości w rozliczaniu się z sądowych pieniędzy. Potem - na podstawie sfałszowanych dokumentów - udało mu się wpisać na listę radców prawnych w Olsztynie. Następnie wyjechał do Izraela, uzyskał obywatelstwo tego kraju, zmienił nazwisko na Noah R. Ukończył szkołę rabiniczną i wrócił do Polski. Jak ustaliła prokuratura - co później potwierdził sąd w procesie trwającym od marca 2014 r. - podrobił on zaświadczenia uczelni z Niemiec i Izraela. Ze sfałszowanych dokumentów wynikało, że jest doktorem habilitowanym prawa, choć w rzeczywistości ma jedynie tytuł magistra. Posługiwał się też podrobionym pismem polskiego resortu nauki potwierdzającym te tytuły oraz fałszywym listem polecającym z Izraela.

Na tej podstawie został w latach 2010-2011 zatrudniony przez pięć polskich szkół wyższych, od których za prowadzenie zajęć z różnych dziedzin prawa uzyskał łącznie prawie 150 tys. złotych.

Wyłudzenia i oszustwo

W marcu zeszłego roku sąd pierwszej instancji uznał R. vel K. za winnego wszystkich sześciu zarzuconych mu czynów: wyłudzeń oraz podrobienia zaświadczeń, ministerialnego pisma i dokumentów sądowych, dzięki którym wpisano go na listę radców (były to opinie służbowe o pracy w sądownictwie). Dodatkowo orzeczono wobec niego 6-letni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego, radcy lub adwokata.

Kiedy w 2011 r. sprawa wyszła na jaw, a pracodawcy zorientowali się, że wykładowca nie jest tym, za kogo się podaje, mężczyzna zniknął. Poszukiwano go listem gończym.

Kilkuset studentów uczelni, w których wykładał, musiało powtarzać egzaminy z przedmiotów wykładanych przez skazanego. Poszukiwanego udało się zatrzymać w październiku 2013 r. w Krakowie, gdy zapisał się na studia z judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. R. był aresztowany od października 2013 r. do maja 2014 r. Sąd zaliczył mu to w poczet kary.

Noah R. vel Mariusz K. ukrywał się przed policją w Krakowie:

Mariusz K. w rękach policji
Komenda Stołeczna Policji

kk/PAP