Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Sezon na ogródki przy knajpach. Nawet na "kopercie" dla niepełnosprawnych

Warszawa

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plOgródek zamiast "koperty"

Im bliżej wakacji, tym więcej ogródków przy lokalach. Zwykle powstają na chodnikach, czasami na ulicach. Jeden z nich, o czym poinformował nas czytelnik, ustawiono na... "kopercie" dla osób niepełnosprawnych.

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, w ścisłym centrum miasta pojawiają się ogródki przy lokalach gastronomicznych. Kurczą się wówczas chodniki, zwężają jezdnie, piesi zaczynają kluczyć między barierkami, podestami, parasolami, a kierowcy liczą "na cud" podczas szukania miejsca do parkowania.

Właściciele restauracji i kawiarni chętnie występują do władz ratusza o zajęcie pasa drogowego, ale nie zawsze się stosują do warunków zawartych w wydawanych im pozwoleniach.

O sprawie ogródków przy Nowogrodzkiej i Parkingowej (jest tam dużo lokali) poinformował nas jeden z czytelników pisząc na adres: warszawa@tvn.pl. Ten pierwszy pojawił się na... "kopercie" dla osób niepełnosprawnych.

Na miejsce pojechał nasz reporter. - Dzisiaj ta ciasna ulica jest zastawiona samochodami, a ogródek na "kopercie" dla osób niepełnosprawnych stoi, jak na czynnym miejscu - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. - Nie widać skreślonych czy zasłoniętych znaków, ogródek stoi jak gdyby nigdy nic - dodaje.

Ruszyli w teren

W tej sprawie zwróciliśmy się z pytaniami do urzędników z Zarządu Terenów Publicznych. W odpowiedzi zapewniono nas, że ruszyli w teren by zbadać problem. Dodano, że ogródek przy Nowogrodzkiej 16 został ustawiony za zgodą prezydent z zastrzeżeniem, że w okresie wakacyjnym (od 15 czerwca do 15 września) będzie zajmował także część jezdni.

Ale jak się okazuje ta "koperta" była zastępcza. Pierwotnie chciano ją wyznaczyć przy posesji nr 14, jednak tam wymalowanie pasów blokował jeden z zaparkowanych samochodów. Miejsce dla osób niepełnosprawnych wyznaczono pod "szesnastką", a potem wydano pozwolenie na ogródek.

Jak zapewnia Arkadiusz Łapkiewicz, dyrektor ZTP, dostępna "koperta" już wkrótce pojawi się w możliwie najbliższym miejscu.

"Stwarza wrażenie blokowania przejścia"

Drugim punktem skontrolowanym był ogródek na skrzyżowaniu ul. Parkingowej i Nowogrodzkiej. Ten także ustawiony jest legalnie, jednak urzędnicy dopatrzyli się nieprawidłowości. - Nie została zachowana skrajnia drogowa (0,5 m), przekroczono powierzchnię zajętego terenu, na którą uzyskano pozwolenie, co w konsekwencji spowodowało przesunięcie ogródka w stronę pasa drogowego ul. Nowogrodzkiej i de facto może stwarzać wrażenie blokowanego przejścia przez jezdnię - wyjaśnia dyrektor ZTP.

Łapkiewicz zapowiedział, że restauratorzy zostaną poinformowani o konieczności dostosowania ogródków do warunków wskazanych w zezwoleniach.

Ogródek na rogu Parkingowej i Nowogrodzkiej
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Ogródki przy lokalach | Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

skw/sk