Setki tysięcy wypożyczeń w marcu. Ale kwiecień zaczął się jeszcze lepiej

Warszawa

ZDMPierwszy miesiąc Veturilo za nami

Ledwie ratusz zdążył pochwalić się rekordowymi wynikami wypożyczeń rowerów w marcu, nadeszła informacja o nowym rekordzie wypożyczeń, który padł w miniony weekend.

Warszawski Rower Publiczny wystartował dokładnie 1 marca o północy. Najwięcej wypożyczeń odnotowano we wtorek 28 marca. Tego dnia użytkownicy Veturilo korzystali z rowerów dokładnie 23 896 razy.

Dziś wiemy już jednak, że rekord "marcowy" jest nieaktualny. Jak poinformował w poniedziałek Nextbike Polska w mediach społecznościowych, w ostatnią niedzielę 2 kwietnia system zanotował na swoim koncie ponad 35 tysięcy wypożyczeń.

"Mieliście nosa. Wiedzieliście, że w ten weekend wydarzy się coś dużego. I się wydarzyło - w sobotę i niedzielę pobiliście wszelkie rekordy - wypożyczyliście rowery 71 668 razy! Z tych dwóch dni nieco lepsza była niedziela z wynikiem 36 277, co teraz stanowi oficjalny, ogólnopolski rekord wypożyczeń" - doprecyzowują przedstawiciele firmy.

Znamy najpopularniejszą stację

Wróćmy jednak do marcowego podsumowania. Według obliczeń urzędu miasta, średni czas wypożyczenia jednego roweru w minionym miesiącu wyniósł 19 minut i 24 sekundy. Przy czym, pierwsze 20 minut korzystania z miejskiego roweru jest bezpłatne.

Najpopularniejszą stacją obsługową była natomiast stacja znajdująca się u zbiegu al. Niepodległości i Batorego, w pobliżu Pola Mokotowskiego, które jest częstym celem rowerowych wycieczek.

300 stacji, ponad 4 tysiące rowerów

Wyliczenia ratusza pokazują, że "rodzina" Warszawskiego Roweru Publicznego systematycznie się rozrasta. Ogółem – od 2012 roku, kiedy system ruszył po raz pierwszy, zarejestrowało się w nim już 468 477 osób, którzy łącznie wypożyczyli pojazdy aż 8 234 961 razy.

"W obecnym sezonie rowerzyści mogą już korzystać z ponad 300 stacji i 4,5 tys. rowerów - w tym 60 rowerków dziecięcych i 45 tandemów" – wyliczają pracownicy Zarządu Dróg Miejskich. Zapowiadają też, że od 1 czerwca uruchomionych zostanie kolejnych 10 stacji ze 100 rowerami elektrycznymi.

ZDM przypomina też, że sieć rowerowa w stolicy ma już 495 kilometrów, w tym 386 km dróg dla rowerów, 59 km ciągów pieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. "W bieżącym roku powstanie kolejnych kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych" – deklarują urzędnicy w komunikacie prasowym.

Nie będzie darmowych 30 minut

Kilka dni temu przypominaliśmy na tvnwarszawa.pl o deklaracji stołecznego ratusza dotyczącej darmowego korzystania z Veturilo przez pierwsze 30 minut. Przywilej ten miał dotyczyć użytkowników Karty Warszawiaka. Miał, bo jak informowała nas wiceprezydent Renata Kaznowska – deklaracji nie da się zrealizować.

- Kiedy wchodziła w życie Karta Warszawiaka, mówiło się o tym, aby przy jej użyciu wydłużyć czas do 30 minut. Jednak jak pokazuje praktyka 20-minutowy czas jest wystarczający, by przemieścić się na sporych odległościach i odstawić rower do stacji – wyjaśniała.

Rozpoczął się sezon z rowerami miejskimiTVN24
wideo 2/4

kw/pm