Setki ekologów na ulicach. Z centrum na Pragę przetoczyli wielki globus

Najnowsze

TVN24Ekolodzy w walce o czystą planetę

Blisko tysiąc osób przeszło przez stolicę w międzynarodowym "Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej". Spowodował utrudnienia w ruchu, bo trasa wiodła ze ścisłego centrum przez Stadion Narodowy, do Parku Skaryszewskiego.

O 17.00 Komenda Stołeczna Policji podała, że zakończyły się utrudnienia w ruchu w związku z marszem. Uczestnicy zgromadzenia dotarli do Parku Skaryszewskiego.

Zaczęli pod PKiN

Przed godz 14.00 z Dworca Centralnego przed Pałac Kultury i Nauki przeszła pierwsza grupa manifestujących - kilkuset ekologów z Europy, którzy przyjechali do Warszawy specjalnym pociągiem, by wziąć udział w demonstracji.

Manifestacja rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, przeszła Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na prawą stronę Wisły, pod Stadion Narodowy, gdzie obraduje szczyt ONZ, do Parku Skaryszewskiego.

Były zmiany w komunikacji.

W związku ze zgromadzeniami policja uruchomiła specjalną infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym. Informacji udzielano pod numerem 22 603-80-38.

Pokojowy marsz

Przewodnicząca zgromadzenia Ewa Sufin-Jacquemart podkreśliła, że marsz ma charakter pokojowy.

Manifestujący nieśli transparenty z hasłami: "Ogrzejcie swoje głowy, nie klimat", "Nie dla zmian klimatu", "Sprawiedliwość i pozytywna energia dla wszystkich". Skandowali: "Zmieńcie system, a nie klimat!".

Na czele pochodu toczyli dmuchany globus.

"Zatrzymać zmiany klimatyczne"

Uczestnicy chcą pokazać obradującym w Warszawie uczestnikom szczytu, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich, a ich decyzje będą mieć wpływ również na życie wielu przyszłych pokoleń. Uczestnicy domagali się znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych - sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe.

W ocenie ekologów rozwiązaniem problemów klimatycznych jest energia odnawialna, efektywność energetyczna i zmniejszanie konsumpcji. Dostosowanie społeczeństw do zmian klimatu musi też uwzględniać los pracowników sektorów gospodarki skazanych na zanikanie - deklarują organizatorzy marszu.

Ekolodzy z Polski i Europy

W manifestacji wzięli udział reprezentanci polskich organizacji ekologicznych i ruchów działających na rzecz ochrony klimatu, przeciwnicy budowy kopalń odkrywkowych, wydobycia gazu i ropy z łupków, przeciwnicy atomu, rolnicy, społecznicy i związkowcy. Z Brukseli specjalnym pociągiem przyjechali ekolodzy z zachodniej Europy, w marszu wzięli udział m.in. liderzy frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim, przywódcy ruchów społecznych z całego świata, przedstawiciele krajów grupy Globalnego Południa, m.in. z Filipin.

Na zakończenie marszu w parku Skaryszewskim zaplanowano ekologiczny Hyde Park.

Rowerem dla klimatu

Oprócz ekologów dla klimatu ulicami stolicy przejechali na miejskich rowerach również uczestnicy szczytu klimatycznego. Urzędnicy i cykliści o 11.00 spotkali się na placu Bankowym, żeby o 11.30 wyruszyć w trasę: placem Bankowym – al. Solidarności - mostem Śląsko-Dąbrowskim – al. Solidarności – ul. Jagiellońską – ul. Zamoyskiego przed Stadion Narodowy.

Szczyt klimatyczny COP-19

W dniach 11-22 listopada w Warszawie odbywa się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19 (Conferences of the Parties), której towarzyszy Spotkanie Stron Protokołu z Kyoto (CMP).

Główną siedzibą Konferencji jest specjalnie do tego przystosowany Stadion Narodowy.

Przez jedenaście dni stolica Polski gościć około 10 tysięcy osób; wśród nich czołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki.

Konferencji towarzysz kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków.

Przed Palacem Kultury i Nauki zbierają się aktywiściTVN24
Ekolodzy przejdą ulicami WarszawyTVN24

su//ec/mz