Sesja Rady Warszawy ws. opłat za mosty odbędzie się po referendum

Warszawa

TVN24Jarosław Kaczyński o opłatach

Nadzwyczajna Rada Warszawy w sprawie fragmentu strategii rozwoju stolicy mówiącego o mycie na mostach odbędzie się w przyszły czwartek. – Ze względów organizacyjnych nie wcześniej – mówi rzecznik rady.

W czwartek po południu prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński - mówił, że powinna być zwołana nadzwyczajna sesja Rady Warszawy by uchwalić zmianę fragmentu strategii rozwoju Warszawy mówiącego o mycie na mostach. PiS w przygotowanym w tej sprawie wniosku wskazało, że rada miałaby się odbyć w piątek.

Kaczyński przekonywał, że wprowadzenie opłat za mosty podzieli stolicę na enklawy. Prezydent Warszawy w reakcji na zarzuty PiS napisała na Twitterze, że "płatne mosty to pomysł z czasów kadencji PiS, projekt strategii z 2006 r."

Rada w czwartek

Wniosek o zwołanie rady został złożony w czwartek tuż przed 16.00 – Przewodnicząca rady wyznaczyła już termin. Rada odbędzie się w następny czwartek. W piątek nie mogła być zwołana ze względów organizacyjnych – mówi Sławomir Paszkiet, rzecznik Rady Warszawy.

W piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz przesłała dziennikarzom list w tej sprawie. Podkreśla w nim, że pomysł wprowadzenia opłat za mosty i tunele powstał za czasów rządów PiS. "Nie mam zamiaru go realizować!" - napisała prezydent i dodała, że jest kłamstwem twierdzenie, że "będą opłaty za przejazd mostami w Warszawie, jeżeli warszawiacy nie pójdą na referendum".

Autorem strategii jest prof. Wojciech Suchorzewski. W dokumencie jest napisane, że myto na mostach to rozwiązanie na przyszłość "wyłącznie w razie obserwowania dalszego pogarszania się warunków ruchu drogowego w centrum Warszawy i/lub pogarszania się stanu środowiska naturalnego, (...) po wyczerpaniu innych możliwych działań naprawczych".

"Gronkiewicz-Waltz ponosi pełną odpowiedzialność"

Podczas piątkowej konferencji prasowej politycy PiS po raz kolejny oskarżyli prezydent stolicy, że chciała wprowadzić opłaty dla kierowców za przejazd przez mosty czy tunele. Przywołali w tym kontekście dokument "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku" z lipca 2009 roku.

- Trzeba przypomnieć fakty, kto zgłosił strategię, kto ją podpisał. To pani Gronkiewicz-Waltz. Ponosi za nią pełną odpowiedzialność. Próby dzielenia się odpowiedzialnością, bez najmniejszych przesłanek, z innymi, są drogą kłamstwa i są niegodne. Przecież dotyczy kogoś, kto nie żyje, nie może się bronić, nie żyją jego najbliżsi współpracownicy - mówił szef PiS odnosząc się do argumentów miasta, że pomysł wprowadzenia opłat za przejazd przez mosty i tunele, to pomysł z czasów kadencji PiS. Kaczyński podkreślił też, że nadzwyczajna sesja Rady Warszawy powinna odbyć się w piątek, a nie w przyszłym tygodniu, już po referendum.

PAP, lata//ec