Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Serpentynowa kładka w Nieporęcie. "Przy śniegu nie do przejechania"

TVN Warszawa

Zespół testerów sprawdzał użyteczność kładki w NieporęcieTVN24
wideo 2/3

Nieporęcka kładka nad Kanałem Żerańskim robi furorę w internecie. Moment wykorzystali niepełnosprawni, by pokazać, że - choć jest zgodna z przepisami - niczego im nie nie ułatwia. W nieporęckim urzędzie o kładce nikt rozmawiać nie chce. Usłyszeliśmy tylko, że cały ten "szum" jest "śmieszny", bo kładka powstała sześć lat temu.

Faktycznie, kładka powstała w 2013 roku, ale ostatnio wzbudziła duże zainteresowanie. "Malownicza" plątanina schodów jest chętnie fotografowana i pojawia się między innymi na Instagramie. Można mówić o lokalnej atrakcji.

Przedstawiciele organizacji pomagających osobom niepełnosprawnym postanowili wykorzystać moment i pokazać absurd tej konstrukcji. A dokładnie - trudność wjazdu i zjazdu w formie serpentyny, po której może poruszać się tylko jedna osoba naraz.

Akcji przyglądał się reporter TVN24 Paweł Łukasik, a zespół testerów weryfikował, jak serpentyny sprawdzają się w przypadku starszych czy niepełnosprawnych.

"Samodzielnie to duże wyzwanie"

- Chcieliśmy sprawdzić, czy to rozwiązanie jest faktycznie użyteczne dla osób z niepełnosprawnościami - tłumaczy Jarosław Bogucki ze stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Pytany o efekty testów, odpowiedział, że pokonanie kładki jest trudne. - Pochylnia składa się z prawie 10 biegów (poziomów - red.). Nasz kolega, który porusza się na co dzień na wózku, już z asystą pokonuje trasę, bo samodzielnie byłoby to duże wyzwanie. Nie wspominając o rodzicach z dziećmi, czy też osobach starszych, które zamieszkują okolice. Mamy też panią prowadzącą rower - zwracał uwagę Bogucki.

Jedną z osób, która testowała w piątek kładkę był Łukasz Bednarski. - Nie wyobrażam sobie mieszkać po drugiej stronie kanału i codziennie jeździć po bułki tym podjazdem. Weźmy też pod uwagę zimę - można było spróbować to zrobić z jakiejś kratownicy, która by nie butwiała i byłaby trwała. Będzie leżał tutaj śnieg, zimą jest to nie do przejechania - ocenił. Jarosław Bogucki zaznaczył, że jego zdaniem zabrakło rozmów w sprawie inwestycji. - Zawsze rekomendujemy, żeby takie projekty konsultować z organizacjami pozarządowymi czy z osobami niepełnosprawnymi. Zawsze też zalecamy, żeby stosować podwójnie rozwiązanie, czyli w tym przypadku i pochylnię i windę. Kiedy coś dzieje się w windą, wtedy jest dodatkowe rozwiązanie - argumentował.

Bogucki nadmienił też, że winda zawsze jest dużym ułatwieniem dla osób słabszych. - Ułatwia pokonanie trasy osobom, które na przykład cierpią na czterokończynowe porażenie. Sprawdza się także w przypadku osób starszych, które po kładce w Nieporęcie muszą się wspinać - mówił.

"Zgodna z przepisami"

Kładka powstała w 2013 roku i już wtedy budziła zainteresowanie mieszkańców i turystów. To część szlaku wiodącego znad zalewu Zegrzyńskiego w stronę Warszawy.

Skontaktowaliśmy się z urzędem gminy Nieporęt. Od sekretarki usłyszeliśmy jedynie, że dla urzędników wracanie do tego tematu jest "śmieszne". Przekonywała, że konstrukcja istnieje już od sześciu lat i do pory nie była problemem dla mieszkańców. Dodała również, że jest zgodna z przepisami.

W 2016 roku wicewójt Nieporętu Alicja Sokołowska wyjaśniła w radiu RDC, że remont kładki konsultowano z mieszkańcami i właśnie wtedy - według niej - wybrano wariant z rampami. Dodała również, że koszt instalacji windy był porównywalny z kosztem rampy, za to wyższy byłby koszt eksploatacji.

mp/ran